Мащабно британско проучване установи, че децата на работещите жени доста по-бързо придобиват вредни навици от тези, чиито майки остават у дома, за да се грижат за тях.
Специалистите анкетирали малко над 12 500 ученици и техните майки в ппродължение на няколко години.
Оказало се, че хлапетата, чиито майки оставали у дома след раждането им, се хранят по-здравословно, движат се повече и не се задържат много пред телевизора или компютъра.
Тези, чиито майки работели на половин ден, имали малко по-лош режим, а малчуганите, които не се радвали на толкова внимание, обикновено се хранели с полуфабрикати, заседявали се пред телевизора и не се упражнявали достатъчно.
30% от жените, участвали в изследването, спрели да работят след края на бременността си, но останалите 70% били заети между 16 и 30 часа седмично, като повечето от тях се върнали на работа средно година и половина след раждането на детето си.
Анкетите били проведени, когато хлапетата били на по 5 години и засягали техния двигателен режим, хранителните им навици и общата им активност през деня.
Оказало се, че 37% от малчуганите хапвали между основните хранения чипс или сладкиши, а 41% консумирали предимно подсладени напитки.
Малко над 60% гледали телевизия или седяли пред компютъра за поне 2 часа дневно.
Обаче когато учените взели под внимание фактори като социално-икономическия статус на семействата, станало ясно, че има определена връзка между здравето на децата и това дали майките им работят.
Независимо колко часа били заети женитте, те обикновено се натоварвали и с част от домакинската работа, което допълнително намалявало времето за хлапетата.
Доста често техните деца били карани на училища с кола, вместо да ползват колела или да ходят пеша.
Освен това те по-рядко хапвали плодове и зеленчуци и не прекарвали достатъчно време навън.
Това впоследствие можело да ги изправи пред сериозни здравословни проблеми, включително затлъстяване, високо кръвно налягане и други.
Малчуганите, които се радвали на майчина всеотдайност, растели в далеч по-здравословна среда и били по-неуязвими за подобни заболявания.
Учените поясняват, че резултатите не предполагат майките да спират работа или да се отказват от социалния си статус.
Те по-скоро са на мнение, че семействата имат нужда от допълнителна помощ в отглеждането на децата си и тя трябва да дойде от специализирани програми и институции.