Имам ли достатъчно мляко?
Този въпрос често си задават младите майки. Ако бебето ви е здраво и расте добре, няма причина за безпокойство. Въпреки това, ако все още се притеснявате, най-добре е да се консултирате със специалист. Ако всичко е наред, той ще може аргументирано да ви успокои. Освен това няма да храните бебето си излишно с адаптирано мляко, поради което производството на кърма наистина може силно да намалее.
Причини за недостига или липсата на мляко
Някои майки наистина не произвеждат достатъчно кърма по медицински причини, които включват: Тежка загуба на кръв при раждането (повече от 500 ml) или останали фрагменти от плацентата могат да забавят отделянето на мляко (което обикновено започва около три дни след раждането).
Други причини могат да са здравословни проблеми като Синдром на поликистозните яйчници, диабет, дисфункция на щитовидната жлеза или други хормонални нарушения. В някои случаи тези заболявания водят до ниско производство на мляко. Или на рядкото заболяване, наречено хипоплазия на гърдата, при което няма достатъчно жлезиста тъкан в гърдите, която да произвежда мляко. Трета причина може да бъде хирургична операция или травма на гръдния кош. Въпреки това много майки, претърпели операция на гърдата, кърмят успешно децата си. Ако имате някое от тези състояния, свържете се с вашия консултант по кърмене или с вашия лекар.
Как организмът на майката изработва млякото?
С появата на млякото гърдата започва да работи на принципа на търсенето и предлагането. Всеки път след изпразването й, независимо дали става дума за хранене на бебето или изцеждане, ще се произвежда още повече мляко. Ето защо производството на кърма може да намалее, ако давате адаптирано мляко на вашето бебе - тялото ви няма да получи сигнал да произвежда повече мляко, защото то ще остане неизползвано.
Начинът, по който се храни вашето бебе, също влияе върху производството на мляко. Колкото по-често и по-добре суче, толкова по-голямо ще бъде количеството на кърмата ви. Ако вашето бебе приема само малка порция на едно хранене е необходимо да изцеждате мляко редовно, за да поддържате нивото на производството му.
Признаци, че бебето не получава достатъчно мляко
Въпреки че слабото производство на мляко е доста рядко срещано, през първите няколко седмици бебето може да изпитва затруднения с храненето, но по други причини. Може да не го храните достатъчно често или достатъчно дълго време, особено ако се опитвате да се придържате към строг график. Бебето може да не засуче правилно или може да има особености, които затрудняват поемането на млякото. Следните признаци показват, че бебето не получава достатъчно мляко:
Не наддава на тегло. През първите няколко дни от живота новородените обикновено губят от 5 до 7%, а понякога дори до 10% от теглото си при раждане. След това обаче те трябва да наддават поне с 20–30 g на ден и да възстановят теглото си при раждане до 10–14 дни. Ако вашето бебе е загубило 10% или повече от теглото си през първите дни и не ги възстановява трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Недостатъчно мокри или замърсени пелени. Добър индикатор за това дали бебето получава достатъчно мляко е броят на пелените, използвани на ден. Потърсете лекар, ако нещо ви притеснява или забележите, че броят на замърсените пелени е започнал да намалява.
Дехидратация. Ако урината на вашето бебе е тъмна, има сухота в устата или жълтеница (пожълтяване на кожата или очите), или е летаргично, загубило е апетит, то може да е дехидратирано. Дехидратацията може да бъде причинена от висока температура, диария, повръщане или прегряване. Ако забележите някой от тези симптоми, потърсете лекарска помощ възможно най-скоро.
Погрешни схващания за липсата на мляко
Новородените обикновено се хранят много често, около 10-12 пъти на ден или на всеки два часа. Това не означава, че не получават достатъчно мляко. Имайте предвид, че кърменето също е свързано с комфорта на детето, така че е трудно да се каже колко мляко изяжда бебето при всяко хранене, тъй като количеството може да варира. Така че:
Имате достатъчно мляко, дори ако детето ви иска да яде често, ако детето се събужда през нощта, ако храненето е бързо, ако храненето отнема много време, ако гърдите ви са по-меки, отколкото през първите седмици, ако млякото не изтича или е спряло да изтича, ако не можете да изцедите много мляко, ако имате малки гърди.
Какво да правим при недостатъчно производство на мляко?
Ако подозирате, че бебето ви не получава достатъчно мляко, свържете се с консултант по кърмене или с наблюдаващия ви лекар. Той ще определи дали имате достатъчно мляко и ще провери как бебето засуква и дали получава достатъчно мляко. Той може също така да предложи промяна на позицията на хранене или начина, по който бебето е прикрепено към гърдата, за да го улесни.
Опитайте също така да държите бебето си близо до себе си по-често, за да увеличите контакта кожа до кожа преди и по време на хранене. Това стимулира производството на хормона окситоцин, който насърчава притока на мляко. Използвайте техники за релаксация, като слушане на любимата ви успокояваща музика, за да намалите безпокойството, което се отразява негативно на производството на мляко.
Ако вашето бебе не може да получи достатъчно мляко директно от гърдата (може би защото е родено преждевременно или има специални нужди), трябва да изцеждате мляко, за да подпомогнете производството му. Вашият лекар може да Ви предпише специални лекарства, които стимулират лактацията. Ако не можете да изцедите достатъчно мляко, ще трябва да дадете на бебето си допълнителна порция или адаптирано мляко. Това също трябва да става под наблюдението на лекар.
Изцеждане в комбинация с масаж за повече мляко
Ако вашето бебе изобщо не суче или ако все още не можете да изцедите достатъчно мляко за него, техниката за изцеждане с масаж, може да ви бъде полезна. Помага на майките да увеличат количеството мляко, което получават на една сесия на изцеждане. Целият процес отнема около 25-30 минути. Не забравяйте, че колкото по-добре изпразвате гърдите си, толкова по-бързо се произвежда мляко в тях.
Трябва да следвате няколко прости стъпки: Масажирайте гърдите си. Извършете двойно помпане, като носите специално бюстие, което ви позволява да държите ръцете си свободни. Докато помпате, стиснете гърдите си с всичките си пръсти за няколко секунди. Освободете и повторете. Изцедете двете гърди, докато млякото потече на тънка струя. Масажирайте отново гърдите си. Изцедете млякото ръчно или с помпа за кърма, като стискате всяка гърда последователно, за да ги изпразните възможно най-пълно.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg