Детето не поема гърдата, защото още не се е научило как да го прави. Ако бебето има проблеми с храната от самото начало, причината може да е хипо- или хипертонус на мускулите. Може би бебето не сгъва правилно езика си, не захваща добре зърното (без да покрива ареолата), суче твърде слабо или твърде силно, обясняват специалистите по кърмене.
Съвет: Потърсете помощ от акушерка или специалист по кърмене, каквито има във всеки родилен дом. Покажете им как слагате мъничето на гърдите си. Ако го направите погрешно, специалистът ще ви направи подходящите препоръки.
Бебето може да не суче, защото кърмата изтича твърде бързо. Това се случва, когато бебето се опитва да се засити много бързо. То се чувства гладно, суче активно и млякото започва да тече много бързо от гърдите. Бебето се задушава, трудно му е да диша и започва да плаче.
Съвет: Преди да започнете да го храните, изцедете малко мляко, за да тече по-бавно. Също така е много важно да храните бебето в правилна позиция - главата му винаги трябва да е над нивото на гърдите ви. Това не позволява появата синдрома на честа регургитация – оригване.
Най-честата причина за това явление е незрялостта на храносмилателната система на новороденото. Ако регургитацията се появява много често, бебето започва да губи желание да яде. Това се дължи на факта, че регургитацията дразни лигавицата на хранопровода му.
Съвет: Хранете бебето си по-често, но на по-малки порции. Преди хранене изцедете малко мляко, за да не изтича прекалено бързо от гърдите. След хранене не забравяйте да държите мъничето в изправено положение, така че да оригне погълнатия въздух. И не забравяйте да контролирате как бебето наддава на тегло.
Детето не поема гърдата, защото може да го боли коремчето. Коликите могат да бъдат причинени от много причини. Когато бебето има болки в стомаха, апетитът в повечето случаи изчезва (но пък много новородени се успокояват, докато сучат).
Съвет: Масажирайте коремчето на бебето с кръгови движения по посока на пъпа. Или направете следното упражнение: поставете бебето по гръб и притиснете краката му към корема, като същевременно ги огъвате в коленете. Ефективен начин за борба с коликите е да приложите топъл сух компрес върху стомаха (например изгладена пелена).
Детето може да не поема гърдата, защото сте яли продукт, който е вреден за него. Всичко, което ядете и пиете, попада в млякото. За периода на кърмене откажете да ядете пикантни храни, лук, чесън, зеле, бобови растения, шоколад, кафе.
Съвет: През първите месеци на хранене не яжте храни, които могат да причинят подуване и болка в коремчето на новороденото. Разширявайте диетата си постепенно и внимателно наблюдавайте реакцията на мъничето към нововъведените храни.
Бебето не поема гърдата, защото вече е свикнало с шишето. Давате на бебето си чай или вода от бутилка. Пиенето е много по-лесно от сученето, защото напитката тече по-бързо, отколкото млякото от гърдите. Поради тази причина бебето се опитва да откаже кърменето и изисква шише.
Съвет: Ако понякога се налага да давате на бебето изцедено мляко или чай, правете го с лъжичка. А след време можете да му предлагате напитки в неразливаща се чаша.
Бебето не поема гърдата, защото му никнат зъбки. Венците му се подуват, сърбят или го болят, то става капризно, хленчещо, раздразнително и не иска да яде.
Съвет: Няколко минути преди хранене намажете венците на бебето със специален анестетичен гел. Прикрепяйте малкото на гърдите си често, но не за дълго. Предлагайте играчки - гризалки между храненията.
Бебето не иска да суче, защото има инфекция. Когато бебето има болки в гърлото или стоматит, преглъщането може да бъде болезнено за него. Също така сученето става сложно, когато бебето има хрема.
Съвет: Заведете детето на педиатър възможно най-бързо. Той ще предпише подходящо лечение, което ще спре инфекцията и ще предотврати евентуални усложнения. Не се отказвайте от кърменето, дори ако бебето суче по-малко от обикновено. Вашето мляко ще му помогне да се справи с болестта, защото съдържа антитела.
Детето не поема гърдата, защото бърза да опознае света. На 4-5 месеца детето започва активно да опознава света. То се интересува от всичко, всичко трябва да опита, да усети. Така че не иска да се разсейва и да губи време за храна. Бебето спира да суче, ако види или чуе, че наблизо се случва нещо интересно.
Съвет: Намерете тихо място за хранене, където нищо и никой няма да разсейва бебето. Можете да включите тиха релаксираща музика.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg