Автор
Woman.bg

Гърдите по време на бременността: 9 неизбежни промени

Какво се случва, какво да очакваме и за какво да се подготви бъдещата майка?

От самото начало на бременността тялото на жената започва да произвежда огромно количество хормони. Включително и в млечните жлези, за да подготви бъдещата майка за кърменето. Можете да наблюдавате всички промени, известни и описани от акушер-гинеколозите, или само част от тях, но едно е сигурно: гърдите ви няма да бъдат същите, докато носите дете в себе си.

1. Те стават по-големи. По време на бременност расте не само коремът. От самото начало количеството мастна тъкан и притокът на кръв към гърдите се увеличават, поради което се увеличават и млечните жлези. Само през първите шест седмици от бременността гърдите на много жени нарастват с един размер.

2. Те стават все по-тежки. Поради повишения кръвоток и разширяване на жлезистата тъкан, гърдите започват да се подуват. Цялото тяло, включително гръдният кош, започва да задържа течности - това е страничен ефект от увеличаването на хормоните прогестерон и естроген в тялото. В резултат на това до деветия месец от бременността всяка гърда наддава средно с 400 грама на тегло.

3. Те болят. Недостатъкът на "рестартирането" на работата на всички системи, причинено от бременността е, че гърдите стават по-нежни. Следователно, увеличаването на притока на кръв, подуването на тъканите, задържането на течности в тялото - всичко това може да се прояви с болезнени усещания. Всъщност такава болка в млечните жлези е един от първите признаци на бременността.

4. Проявяват се вените. Сините разклонения на вените стават все по-забележими с хода на бременността. „Това е така, защото вените, както всички системи на тялото, се адаптират към повишения кръвен поток“.

5. Зърната стават по-големи, по-изпъкнали и стърчат повече, отколкото преди бременността. Ареолите стават по-големи и по-тъмни. Всичко е наред, "това е следствие от високото ниво на естроген", успокояват лекари. Жлезите на Монтгомъри (малки подутини, "разпръснати" по ареолата) също се увеличават и отделят мазна субстанция, която предпазва зърната и ареолите от напукване или изсъхване по време на бременността и кърменето.

6. Изтичане от гърдите. Това се случва през втория и третия триместър на бременността, когато бъдещата майка внезапно започва да отделя жълтеникав секрет от зърното. Тази коластра е първото мляко на жената, което се появява през втората половина на бременността или в първите дни след раждането. Не е необходимо коластрата да тече обилно, тя може да се намери и под формата на коричка върху папилата, в който случай, разбира се, жената няма да почувства дискомфорт в областта на гърдите. Това е естествен процес. Просто използвайте специални подложки за гърди.

7. Появяват стрии. Увеличаването на обема води до разтягане на кожата. И ако тя не е достатъчно еластична, може да се появят стрии. Това, че кожата се разтяга, може да се разбере по сърбежа. За да успокоите сърбежа и да поддържате кожата на гърдите еластична, лекарите препоръчват използването на овлажнител след душ и преди лягане.

8. Гърдите са станали пълни, тежки и сега повече от всякога се нуждаят от подкрепа. Дори ако никога не сте носили сутиен, най-добрата ви инвестиция в момента е в поддържащ сутиен. Правилно подбран, той ще улесни живота ви и ще поддържа гърба ви.

Изберете сутиени с широка лента под чашките (които вече никога не трябва да са с банели), с широки презрамки и с възможност за регулиране на достъпа до зърното. Когато избирате между памук и синтетика, заложете на памука, защото той позволява на кожата да диша. А за спокоен сън през нощта носете памучен спортен сутиен или специално бюстие за бременни.

9. Гърдите ви са се променили завинаги. След като отбиете бебето си от гърдата, зърната ви постепенно ще възвърнат предишния си цвят, а гърдите ще възвърнат размера си отпреди бременността. Но поради факта, че кожата е била силно разтегната, появилите се стрии няма да изчезнат. А понякога има и асиметрия, и увисване, и обемът на гърдите изчезва донякъде.

Но точно такива гърди са истинският белег на майчинството.

Мери Джейн Минкин, доктор по медицина, професор по акушерство и гинекология в Медицинския факултет на Йейлския университет, автор на „Ръководство на жената за сексуално здраве“.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg