Хипоталамусът издава команда за повишаване на температурата, за да унищожи бактериите, докато интерферонът започва да се произвежда активно.
Хипертермията при децата е 2 вида: Червена треска - тялото, крайниците и челото са горещи, кожата е розова и влажна, докато общото състояние на детето е в рамките на нормалното, много деца дори не забелязват повишаването на температурата, остават активни и весели.
При бялата треска - дланите и краката на бебето са ледени, а тялото и главата са горещи, кожата е бледа. Тежестта на състоянието се влошава от липсата на изпотяване, поради което се нарушава топлообемът, температурата на вътрешните органи започва да се повишава. При червената треска трябва да сваляте температурата, когато показателите се покачат до ниво от 38,5-39 градуса.
Ако обаче детето има ледени крайници, е необходимо да се дадат антипиретични лекарства още при 37,5–37,7 градуса, тъй като стойностите ще се увеличават, вероятността от конвулсии и хипоксия се увеличава, съветват педиатри.
Причини и симптоми на студената треска
Когато се развие бледа треска, кръвта активно се втурва към вътрешните органи, за да поддържа тяхната работа, терморегулацията се нарушава, възниква вазоспазъм, което води до изстудяване крайниците на бебето.
Такова състояние е изключително ОПАСНО, особено за бебета до една година - сърцето и белите дробове работят в засилен режим, в бъдеще могат да се появят тежки неврологични патологии. Ето и симптомите на тази треска:
Тежки студени тръпки, задух, ускорен пулс, често детето започва да бълнува, мраморна кожа - поява на съдова мрежа по бузите и около носа при висока температура - най-често се наблюдава при деца под шест месеца, ноктите, назолабиалният триъгълник, устните стават синкави, диспептични разстройства - диария и повръщане се появяват при чревни инфекции, силно главоболие - възниква при настинка, но може също да сигнализира за наличието на неоплазми в мозъка, тъй като хипертермията ускорява кръвообращението, повишава вътречерепното налягане, тялото и задната част на главата са горещи, а челото е студено – това е една от първите прояви на бяла треска, състоянието на детето бързо се влошава, необходима е незабавна медицинска помощ, намаляване на артериалните параметри - временна хипотония възниква при вирусни инфекции, тежка слабост или безпокойство и възбуда.
Бялата треска най-често се появява на фона на вирусни заболявания - грип, ТОРС, морбили, магарешка кашлица, скарлатина, по-рядко се наблюдава при патологии на назофаринкса.
ВАЖНО! Студените ръце на фона на повишена телесна температура не винаги са проява на инфекциозни патологии. Подобен симптом може да възникне при слънчев удар, при прекалено повиване, продължителен престой в гореща, задушна стая. Допълнителни симптоми са кървене от носа, виене на свят, гадене.
Ако детето е горещо, а ръцете и краката му са студени, е необходимо да се окаже първа помощ правилно, да се създадат комфортни условия в стаята. Основното правило е изобилна топла напитка, за предпочитане не много сладки плодови напитки и компоти. Но ако детето откаже, нека пие каквото иска - при висока температура е по-добре да пие напитки, отколкото нищо.
Първа помощ
Първата помощ при бяла треска е насочена към намаляване на температурните показатели, премахване на спазмите, попълване на дефицита на течности. Съветите на д-р Комаровски:
Преоблечете бебето в леки дрехи, свалете памперса от него - това ще помогне леко да намалите температурата. Проветрете помещението, поддържайте температурата между 18-20 градуса, но се уверете, че няма течение, закачете мокри кърпи на отоплителните уреди през зимата - в стаята на болно дете влажността на въздуха трябва да бъде 50–70%. На краката му сложете чифт тънки чорапи от естествена материя, ластиците да са свободни, като първо можете интензивно, но нежно, да разтриете краката му, за да подобрите кръвообращението.
Поставете топла нагревателна подложка под краката - това ще помогне за затопляне на детето, за премахване на втрисането. Никога не оставяйте болно дете без надзор, предупреждава педиатърът. На фона на високата температура често внезапно започва повръщане, възникват конвулсии.
При повишена температура и ледени крайници се използват антипиретици и спазмолитици. Попитайте вашия педиатър какви медикаменти да държите в аптечката за такива случаи и как да ги прилагате.
Кога трябва да се обадите на лекар или бърза помощ?
Ледените крайници при висока температура са признак на влошаване. Ако бебето е на по-малко от една година и температурата превишава 39 градуса, спешно се обадете на бърза помощ и на педиатъра, за да осигурите съдействие на бебето, докато пристигне лекарски екип.
Ледените крайници в комбинация с висока температура са симптоми на бялата треска. Патологията възниква на фона на вазоспазъм, често придружен от конвулсии, припадък. Правилно оказаната първа помощ значително намалява риска от усложнения и тъй като състоянието на децата може да се влоши много бързо, по-добре е незабавно да потърсите лекар.
Източник: cdc-nv