Един от най-важните витамини за човешкия организъм е витамин D.
Тъй като се синтезира от тялото ни с помощта на слънчевите лъчи, студеният сезон често води до дефицитът му.
Липсата му води до отслабване на имунната система, а при хроничен недостиг се стига и до забавяне растежа и регенерирането на клетките и други.
Витаминът обаче спомага най-вече за пълноценното усвояване на калция в тялото и когато не е в достатъчни количества, костната плътност може да намалее осезаемо.
Витамин D е още по-важен за пациенти със сериозни заболявания, а американски учени са установили, че жени, болни от рак на гърдата, се нуждаят от трайно по-високи дози от него.
Специалисти от Университета в Рочестър, щата Ню Йорк, изследвали 166 жени, лекувани от коварната болест.
При 70% от тях били установени по-ниски нива на витамин D в кръвта им, което впоследствие можело да доведе до повишен риск от травми на костите.
Заради лечението си, което често включва хормонална терапия и химиотерапия, жените са по-уязвими, а процесът на изтъняване на костите е значително ускорен.
Те се нуждаят от допълнителни, по-високи дози, от слънчевия витамин, за да се възстановяват нормално.
Учените открили, че при пациентките средното количество витамин D било 27 нанограма за милилитър кръв, а адекватната стойност в техния случай трябвало да е поне 32 нанограма.
Те доказали още, че високи дози от витамина (50 000 IU седмично и повече) повишават имунитета на жените, а имат и дълготраен благоприятен ефект върху костната система.
През зимата витамин D може да се набавя чрез прясно мляко и специално обогатени храни, както и чрез разходки на открито, когато е слънчево.