Майчинството и отговорностите, свързани с него, понякога не се интерпретират съвсем правилно. То не се изчерпва с грижата за децата - личният пример винаги е по-важен, във всяко отношение.
Поредното доказателство за това идва от британско проучване, осъществено сред повече от 500 момичета на възраст между 12 и 18 години.
Резултатите от него показват, че отношението на майките към храненето и диетите оказва силно влияние върху дъщерите им.
Изследването, осъществено по поръчка на тийнейджърско списание, не само подкрепя това твърдение, но изяснява, че децата на майки, които често са на диета, са по-склонни към хранителни разстройства.
Всъщност рискът при тях е два пъти по-голям, отколкото при подрастващи, чиито родители не спазват отслабващи режими.
В техния случай 1 от 10 момичета има проблем с храненето, докато сред тези, чиито майки не се ограничавали строго, едва 6% страдали от хранителни разстройства.
Анкетата показва още, че 51% от подрастващите са били на диета в определен момент от съзнателния си живот.
Процентът обаче се увеличава до 59 сред момичетата, отглеждани от диетуващи майки.
Сред тях, 8 от 10 тийнейджърки се тревожат за теглото си, а 1 от 5 споделя, че семейството й я критикува за теглото й.
9% от децата признават, че постоянно са на диета, но цифрата почти се утроява при момичетата, чиито майки също спазват строги хранителни режими.
Психолозите, анализиращи резултатите, подчертават, че тийнейджърките изключително много се влияят от поведението на майките си.
Ако жената в семейството не вечеря с останалите му членове, пропуска хранения или пък си приготвя отделно ястие, дъщеря й неминуемо забелязва това и започва да се интересува от причините.
А впоследствие може да развие истински комплекси, свързани с теглото и начина си на хранене.
Специалистите предупреждават още, че по този начин децата често остават с напълно погрешно впечатление кои храни са полезни и кои - не.
По този начин те се обричат на нездравословни хранителни режими, последствията от които могат да бъдат много сериозни в по-късна възраст.
Точно затова майките трябва да обръщат внимание на храненето при децата си не само в ранна възраст, а и след това, когато те са по-самостоятелни.
В редица европейски страни вече съществуват програми, които помагат на жените да възпитават у хлапетата здравословни хранителни навици.
А ние можем само да се надяваме, че скоро и тук ще има подобни инициативи.