През лятото темата за защита от ултравиолетовите лъчи е особено актуална. Какви грешки можем да допуснем и на какви неверни митове вярваме сляпо?
1. Трябва да си сложиш защитния крем непосредствено преди излизане на слънце
Един от най-разпространените митове. За да попие кремът в кожата и да действа ефективно, трябва да го нанесете 30 минути преди излизане на слънце. Освен това специалистите съветват хората със светла и мека кожа да втриват средството по-старателно.
2. Достатъчно е просто да нанесете крем с SPF
Често срещана заблуда. Кремът трябва да образува равномерен слой, който да защити кожата. Неравномерното нанасяне ще доведе до изгаряне на петна.
3. Ако се намажеш с крем с SPF, не можеш да хванеш тен
Не е вярно. Средствата за защита от слънце няма да ви попречат да хванете тен, но ще направят процеса по-здравословен.
4. Един тип крем е достатъчен
Пак често срещана грешка. Кожата на лицето е по-чувствителна от тази на тялото, затова двете изискват различни средства. При покупка на крем против изгаряне гледайте продуктът да съдържа филтри срещу UVA и UVB-лъчи и по-щадящи съставки. От тази гледна точка средствата от аптеката са за предпочитане, тъй като са по-малко вредни за кожата.
За мазна и за суха кожа са нужни различни средства. Мазната кожа се нуждае от крем с матов ефект. Можете да ползвате емулсии и леки средства без допълнителна мазнина. Сухата кожа пък има нужда от овлажняване и подхранване. Тя често е и по-тънка, поради което изисква по-висок SPF-фактор (50 и повече). Кремът трябва да се нанесе старателно на кожата на деколтето и шията, която е много чувствителна към слънчевите лъчи. Още по-чувствителните зони около очите и по устните можете да обработите със стик-средство с SPF над 50.
5. На слънце е достатъчно просто да си затвориш очите
Не е вярно. При слънчеви бани тъмните очила са абсолютно задължителни. Светлите петна от тях са неприятни, но къде по-важно е да защитите нежната кожа на клепачите си от вредните лъчи. При избор на очила обърнете внимание на материала на стъклата (стъкло или пластмаса) и на степента на защита. Козметичните очила ще защитят очите ви от леко облъчване и са подходящи за сезон с по-малко слънце. В близост до вода или в планината са нужни специални очила с висок SPF.
6. Колкото е по-висок факторът, толкова по-добра е защитата
SPF-фактор 60 просто действа по-дълго от SPF 15, примерно. Може да ви се стори, че по-лекият SPF е по-неефективен, но не е така. Ще го нанасяте по-често, а с всяко нанасяне ще овлажнявате кожата си.
7. Защитен крем се нанася само на лицето
Груба грешка. Ако искате да избегнете появата на петна по тялото, нанасяйте крем срещу слънце на цялата си кожа.
8. Във водата не е нужна защита от слънце
Напротив, във водата влиянието на слънчевите лъчи е още по-силно. Затова за къпане и плуване ще ви трябва водоустойчив крем срещу слънце. Подобен ще ви трябва и за спортуване, тъй като потта може да отмие нанесения слой.
Маникюр с "воден" ефект
9. Можете да нанесете крема еднократно, сутринта
Това не е достатъчно, ще трябва периодично да нанасяте нов слой - особено ако искате да прекарате целия ден на слънце.
10. На закрито защитният крем не е необходим
Не е вярно. Слънцето не е единственият източник на ултравиолетови лъчи. Мониторът също може да навреди на кожата ви и да стане причина за различни проблеми като петна. Ако обаче кремът ви може да ви защити от изкуствено ултравиолетово лъчение, ползвайте го смело в офиса.