Планираната релаксация намалява тревожността и помага на тялото и ума да се възстановят след всекидневното напрежение и стреса.

Някои хора успяват да възвърнат силите си, като послушат музика, полежат във ваната или се разходят из парка, но за други не е така лесно.

Ето няколко упражнения за релаксация от health.bg:

1. Изберете тихо място, където няма да прекъснат заниманията ви.

2. Преди да започнете, направете няколко разтягащи упражнения, за да намалите мускулното напрежение.

3. Разположете се удобно – в седнало или легнало положение.

4. Започнете да дишате бавно и дълбоко, без да се напрягате и полагате усилия.

5. Леко стягайте, а след това отпускайте всяка част на тялото си, започвайки от стъпалата и стигайки до лицето и главата.

6. Съсредоточавайки се върху всяка област, си представяйте топлина и отпускане.

7. Прогонете всички разсейващи мисли и си представете, че те отплуват в далечината.

8. Не се опитвайте да се отпускате на сила. Просто оставете напрежението в мускулите да отмине и им дайте възможност да се отпуснат.

9. Освободете напълно мозъка си и си представяйте някакво тихо и красиво място, като градина или ливада.

10. Останете така около 20 минути, след което направете няколко дълбоки вдишвания и отворете очи, но изчакайте да минат няколко минути преди да станете.

Важно е да отделяте редовно време за релаксиращи упражнения.

Релаксацията е един от най-резултатните начини за подпомагане на умственото здраве. Тя може да се прилага успоредно с различни видове лечения и е ефикасно средство за предпазване от стрес и тревожност.

Упражненията по релаксация могат да се разделят на две категории: за тялото и за ума. Насочените към тялото упражнения влияят благотворно и на умственото състояние.

Свалянето на напрежението от тялото може да не попречи на постоянната тревожност, но е добра основа за контролирането й. За най-добри резултати е добре да се комбинират двете техники.