Всички сигурно ще се съгласят, че е много по-приятно да се спи в красиви чаршафи. Какво да говорим пък за ролята на чаршафите в интериора на спалнята?

Както се казва, ако нямате пари за ново легло – купете си нови чаршафи и кувертюра и спалнята ще се промени до неузнаваемост. Производителите създават все нови и нови модели с богата цветова палитра. Качествените чаршафи се правят от египетски памук, сатен, жакард, натурална коприна. Но не е достатъчно само да си купите качествени чаршафи – трябва да се постараете и да ги запазите в добрия им вид. За никого не е тайна, че чаршафите се перат често, а това води до избеляване на цвета, износване на по-нежните тъкани и разкъсване на дантелите. Как да се справите с тези проблеми?

Днешно време има редица продукти на битовата химия, които се рекламират като универсално решение. Производителите им гарантират отстраняване на петната и запазване на първоначалния цвят на прането. В тази статия няма да правим анализ на различните марки препарати, но пък ще ви дадем няколко полезни съвета. Например още нашите баби са знаели, че мръсните чаршафи не бива да се залежават преди пране – иначе придобиват неприятна миризма и се изпират по-трудно.

Чаршафите е добре да се сменят всяка седмица – тогава ще можете да ги перете на по-щадящ режим, няма да ви се наложи да ползвате белина и ще запазите плата здрав по-дълго. Мръсните чаршафи е добре да се съхраняват в плетена кошница или пластмасов кош с дупки за вентилация – мръсното пране трябва да „диша“. Много е важно в този кош да не попадат мокри или влажни дрехи, тъй като след време от влагата се образуват трудни за премахване петна.

Разберете повече за новите перални машини на LG, снабдени с новата технология 6 Motion Direct Drive (6 нови начина на въртене на барабана), които осигурява неповторима ефективност на изпиране

Оптималната температура за пране на памучни и ленени чаршафи е 60 градуса. Тази топлина е напълно достатъчна, за да унищожите микробите по плата. Затова когато си купувате чаршафи, обърнете внимание на етикета с препоръчителната температура за пране. Ако е по-ниска (например при синтетични материали) ще трябва да използвате други методи за дезинфекция. За целта можете да купите специален препарат или просто да изсушите чаршафите на открито на слънце. Само не забравяйте, че на ярката слънчева светлина цветовете могат да избелеят. Избелващо влияние има и силният зимен студ.

При автоматично пране спазвайте препоръките на производителя за допустимо тегло на прането. Когато барабанът направи половин оборот, дрехите трябва да могат да паднат свободно, тъй като именно това движение изстисква мръсотията от тях. То е аналогично на ударите с дървена пръчка – едно време перачките са използвали този метод при пране.

Тънките чаршафи с дантели или бродерия трябва да се приберат при прането в калъфка или в специален чувал. Плетената дантела трябва да се тропоса за друг плат и точно в такъв вид да се изпере. Така ще ви е по-лесно и да я изгладите после.

В много престижни френски хотели особено упоритите петна се почистват не с нови препарати, а по един стар „бабин“ метод. Сухото пране се натрива на мръсните места с леко навлажнен домакински сапун, самото пране става чак по-късно. Гладенето също е важен процес и има своите тънкости. Ленът и памукът се гладят от лицевата страна. Ако на плата има бродерия, гладенето се прави от обратната страна с нещо меко за подложка, например хавлиена кърпа. Тъмните платове обикновено също се гладят наопаки.

Четете още: Как да перем цветните си дрехи

Тайните на съхранението на чаршафите са си останали същите още от времената на нашите баби. Не съхранявайте чаршафите в найлонови пликове, защото ще пожълтеят. По-добре ползвайте специални ленени калъфки. Когато бабите ни си подготвяли чеиза, са си правили такива калъфки и даже са им правили бродерия. Копринените чаршафи се съхраняват увити в хартия с неутрално pH или в специални картонени кутии. За приятна миризма край чаршафите се оставят сашета със сушени ароматни билки или цветя. Сашетата трябва да се сменят веднъж на половин година.