Един от най-новите и широко препоръчвани като здравословни режими за намаляване на телесното тегло е т.нар. хибернационна диета. Тя е дело на екип от учени фармацевти и експерти по храненето.
С нея горите мазнини по време на сън и можете да се отървете от 3 до 5 кг. с лекота, без да се подлагате на драстични лишения.
Диетата по време на сън се базира на естественото и рационално хранене, така че по принцип е предвидено да се избягват сол, полуфабрикати, бял хляб за вечеря, прекалената консумация на мазни и силно запържени храни.
Едно от условията за успеха на режима е движението. Достатъчно е да изберем доставящ ни удоволствие спорт, с който да активираме мускулите си. Отдавна знаем, че движението подпомага хормоналната активност и благодарение на него горим проблемните мазнини.
Самата хибернация предполага да извлечем максимална полза от полезния за общото състояние на организма ни сън. Известно е, че човешкият мозък реагира на промените в светлината и с настъпването на нощта отделя мелатонин. Въпросният хормон се нуждае от пълен мрак, за да оползотвори възстановяването на организма по време на съня и да оптимизира изгарянето на мазнините. Нищо по-лесно от това да спазим изискването спалнята ни да бъде максимално затъмнена, докато спим.
Необходимо условие е да отделим за сън не по-малко от 8 часа в денонощието, имайки предвид, че по време на сън се изгарят средно по 60 калории за час. Учените установили, че през първите 4 часа от съня губим общо 240 калории. И именно тук се намесва факторът „движение“.
Ако само 3 пъти седмично си наложим да изпълняваме комплекс от упражнения за общо раздвижване, за същите 4 часа сън ще изгорим не 240, а 600 калории! Ако през следващите 4 часа се радваме на здрав и хубав сън, прогнозите са да изгорим дори 50% повече калории – т.е. минимум 360. Оттук нататък всеки сам може да изчисли колко точно килограма би могъл да изгуби за месец, знаейки че 1 г мазнина се равнява на 9 калории.
И, едно приятно допълнение, препоръчано от диетолозите – лъжичка мед, разтворен в чаша хладка вода преди лягане. Наричат го „необходимото гориво в черния дроб за захранване на мозъка“. Защо точно мед? Защото молекулите му са наполовина глюкозни и наполовина фруктозни. Черният дроб поема фруктозата, която регулира глюкозата в него, откъдето пък се постига баланс на кръвната захар в организма през цялата нощ.