Вече ви разказахме за приготовленията четири месеца преди сватбата.

Днес продължаваме с планирането на един от най-важните дни в живота на всяка жена.

Два месеца преди сватбата

1. Подайте документи в съответните институции!

2. Намерете сватбената рокля и обувките на мечтите си. При избора на сватбена рокля обърнете внимание не само на модните тенденции, но и на това доколко тоалетът подчертава предимствата на фигурата ви. Непременно пробвайте роклите – понякога хубава рокля се намира по-трудно от добър годеник. Систематизирайте впечатленията си от различните рокли, за да улесните избора си.

* Първо помолете човек, на чийто вкус имате доверие, да ви направи компания и да ви снима с различните рокли. Така впоследствие ще ви бъде по-лесно да подберете обувки, чанта, ръкавици и украшения за роклята.

* Второ – отбелязвайте си в кратък списък дали ви харесва или не даден тоалет, колко струва, наличен ли е костюм за младоженеца в същия стил, удобно ли се чувствате с роклята, трудно ли ще е да подберете аксесоари къч роклята и др.

Никога не си купувайте рокля с по-малък размер, възнамерявайки да отслабнете за сватбата. Ами ако не успеете? Ами ако отслабнете на по-други места и кройката не ви пасне? Повярвайте ни, ще си имате предостатъчно главоболия покрай организацията, така че по-добре избегнете проблемите с рокля, която не ви става.


3. „Екипирайте“ младоженеца. Тоалетите ви трябва да си подхождат.

4. Намерете гримьор и фризьор. При това не е необходимо по повод сватбата да променяте изцяло имиджа си – неизпробваните преобразявания могат да имат и лош резултат. Направете следното:

* Определете какъв искате да е образът ви и намерете снимка, която да илюстрира очакванията ви;

* Изберете няколко гримьори/фризьори така, че да ви устройват уменията и цените им.

* Запознайте се лично с гримьора! Задължително е да „репетирате“ булчинския си образ, за тази репетиция носете роклята и обувките си или поне снимка на тях;

* Консултирайте се с гримьора си дали е необходимо да купите лично някакъв козметичен продукт;

* Проверете дали сред близките ви няма желаещи да се гримират при същия гримьор, отново с „генерална репетиция“.

* Питайте гримьора дали е готов да угоди на тези ваши близки и каква ще е цената на услугите му.

5. Изберете фотограф

Не се стискайте – хубавите неща никога не са евтини. По-добре изберете нещо в средния ценови диапазон. Потърсете отзиви от страна на реални младоженци, ползвали услугите на даден фотограф. Един много добър специалист може просто да бъде неприятна личност, която да ви развали празника. Едва ли искате да си плащате за това да ви скапят настроението, така че отхвърлете незабавно и кандидатурите на онези, които имат склонност да закъсняват. Виждате в портфолиото на фотографа снимки на известни личности и искате да го наемете? Не бързайте – това не винаги е доказателство за уменията му. Може просто да е извадил късмет и да използва въпросните кадри, за да си напомпа цената. Определете какви точно снимки задължително искате да имате и съставете за фотографа „пищов“ с вашите пожелания.

6. Изберете диджей.

7. Изберете конферансие. Ако нещо конкретно ви дразни, предварително уточнете с конферансието от какво да се въздържа. Например ако не искате да наричате свекървата си „майко“ или мразите някакви традиционни сватбени игри.

8. Изберете дизайн на поканите и съставете текста им.

9. Започнете да разучавате сватбения танц.

Независимо от това каква точно ще е церемонията, гвоздеят на вечерта сигурно ще е танцът на младоженеца с младоженката. Можете да изберете класически валс, страстно аржентинско танго или енергична румба – по ваш вкус. Достатъчни ще са около шест посещения на уроци по танци, за да овладеете сравнително добре стъпките.

10. Наемете ресторант. При това непременно обсъдете с управителя въпроса дали можете да внесете свой алкохол. По правило повечето заведения имат следната политика – задължават организаторите на тържеството да поръчат „минимална програма“ от храни и напитки от ресторанта и си затварят очите за донесени отвън лакомства и питиета. Задължително запазете всички квитанции и разписки, сключете договор с категорично посочена дата и изброени имена и порции на ястията!

С какво ще се сблъскате: по време на подготовката особеностите на характера и на двамата младоженци ще изплуват на преден план. Ще трябва да се научите да правите компромиси и да говорите „по мъжки“. Никога не го питайте дали „може“ да направи нещо (да, той може,у но няма да оцени подобен въпрос като сигнал за действие), формулирайте молбите си максимално ясно и конкретно. Сериозните обсъждания е добре да се планират предварително и младоженецът да се подготви за тях – мъжете не обичат такива изненади! Всеки път предупреждавайте, че имате нужда да си излеете душата (това е чисто женска потребност) и че по този начин не се оплаквате, а търсите решение на наличните проблеми.