Милиони хора по света страдат от някаква форма на слънчева алергия – сърбящи обриви, уртикария и дори кожни мехури в следствие на изгаряне.
Благодарение на модерните технологии вече съществуват множество начини да се ограничи вредното влияние на ултравиолетовите лъчи.
Научете повече за слънчевата алергия и как да се предпазите от нея.
Слънчевата алергия обикновено се проявява заради промените вследствие излагането на кожата на слънце. Имунната система разпознава някои от компонентите на променящата се под въздействието на лъчите кожа като „чужди агенти” и започва да произвежда защитни вещества срещу тях. Този процес предизвиква алергична реакция, която се проявява с различни кожни деформации.
Съществува и алергия към слънцезащитни продукти. Кожната реакция е прдизвикана от контакта между слънчевата светлина и даден химикал, нанесен върху кожата или прието лекарство. В резултат обикновено се появява или дребен червен обрив или малки мехури по цялото тяло и най-вече в зоните с най-голяма откритост.
За да се предпазите от алергични обриви следвайте най-важното правило, препоръчвано от всички дерматолози - ограничете престоя си на слънце. Избягвайте пиковите часове между 12:00 и 16:00 ч, когато слънчевите лъчи са най-коварни.
Предпазвайте тялото си. Използвайте хидратираща грижа със слънцезащитен фактор и слънцезащитни продукти с висок фактор на протекция. Не забравяйте да нанасяте на всеки два часа, за да поддържате ефективността му.
Използвайте слънцезащитните лосиони с титанов диоксид и цинков оксид, тъй като са много добра защита и са безопасни за кожата.
След слънчева баня нанасяйте продукт за възстановяване на кожата след излагане на слънце.
Предпазвайте главата и лицето си.
Избягвайте вещества, които причиняват обриви. Опитайте се да идентифицирате и да изолирате веществата, които предизвикват алергичната реакция, включително парфюми, полени и растения.
Носете дреха от изкуствена материя (например полиестер), тъй като блокира вредните лъчи.
Източник: moetodete.bg