За съжаление почти всяка жена натрупва килограми през бременността. Но какви са допустимите граници и кога прекрачваме критичната граница? И наистина ли трябва да ядем двойно повече? Често чуваме, че бременната жена трябва да яде за двама, но това е погрешно. Това, от което наистина се нуждаете, е здравословно хранене за двата организма. От значение е качеството, а не количеството. Прехраната на растящото бебе идва от пъпната връв, затова доброто хранене е много важно. Уверете се, че си набавяте всички необходими витамини, защото недостигът им ще се отрази на бебето.
Първото нещо, което трябва да знаете е, че ако обикновената жена се нуждае от 2100 калории на ден, вие се нуждаете от 2500. Общото допустимо напълняване през бременността е 10-11 килограма.
Полезното и добре балансирано хранене трябва да съдържа по нещо от всички хранителни групи – млечни продукти, плодове, зеленчуци, риба, месо, яйца, мазнини и въглехидрати. Месото, рибата, яйцата, млечните продукти и фасулът са богати на протеини. Също така трябва да приемате мазнини от масло, маргарин, млечни продукти и ядки. Въглехидрати има в хляба, пастата, картофите, оризЖизнено важни през първото тримесечие са храните богати на фолиева киселина. Такива са ечемичните бобови зърна, плодовете, зелените зеленчуци, портокаловият сок, лещата, грахът и оризът. Може да ги приемата и под формата на хранителна добавка. Фолиевата киселина е важна за изграждането на нервната система на бебето. Тя също предпазва от увреждания на нервния провод като спина бифида и други вродени деформации като цепнато небце или устна.
Жизнено важни през първото тримесечие са храните богати на фолиева киселина. Такива са ечемичните бобови зърна, плодовете, зелените зеленчуци, портокаловият сок, лещата, грахът и оризът. Може да ги приемата и под формата на хранителна добавка. Фолиевата киселина е важна за изграждането на нервната система на бебето. Тя също предпазва от увреждания на нервния провод като спина бифида и други вродени деформации като цепнато небце или устна.
Освен това по време на бременността имате нужда и от повече желязо за произвеждане на повече кръв, която изхранва плацентата. Зелените зеленчуци са добър източник на желязо. Чаят и кафето могат да възпрепятстват снабдяването на бебето с желязо. Затова внимавайте.
Необходими са ви също цинк и калций, които ги има в млечните продукти – мляко, сирене и кисело мляко. Фибрите са важни и възпират запека. Може да ги откриете в пълнозърнестия хляб, пастата, ориза, бобовите растения, плодовете и зеленчуците.
Добре е да приемате хранителни добавки, които съдържат 10 микрограма витамин D всеки ден, тъй като той не се намира в много храни.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременноста, раждането, кърменето и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg