Автор
Woman.bg

Последните думи на Оскар Уайлд: Тапетът и аз се борим със смъртта. Един от двама ни трябва да си тръгне

Те са 21 велики писатели, оставили незаличима следа в историята на световната литературна класика. Предлагаме ви да надзърнем в техния свят и да се докоснем, макар и бегло, до думите, които всеки един от тях е споделил в края на житейския си път:

Британският поет и авантюрист Джордж Байрон, сред най-знаменитите поеми на когото са „Странстванията на Чайлд Харолд“ и „Дон Жуан“, си отишъл с думите: „Вече ще заспивам. Лека нощ.“

Кралят на готическите романи Едгар Алън По е с най-мистериозната смърт. На 3 октомври 1849 г. По е открит на улица в Балтимор „в ужасно състояние и... нуждаещ се от спешна помощ“, според думите на човека, който го намира – Джоузеф У. Уокър. Едгар е отведен до близката болница, където умира няколко дни по-късно. Някои източници твърдят, че последните думи на По са: „Господ да помогне на бедната ми душа.“

Хенри Дейвид Торо е американски писател и философ, известен най-вече с автобиографичната си книга "Уолдън". В нея той разказва за доброволния си изгнанически живот в колиба край едноименното езеро. Книгата е възхвала на семплия живот сред природата. Предсмъртните му думи са простички, обикновени. Но са обобщение на всичко онова, от което е черпил най-голямо вдъхновение: „Лос, индианец.“

Преди да затвори завинаги очи, създателят на безсмъртните романи: „Война и мир“, „Ана Каренина“ и „Възкресение“ Лев Толстой изрича думите: „Но селяните... Как умират селяните?“

Емили Дикинсън
, считана за една от най-великите американски поетеси, преди да издъхне прошепва: „Мъглата се вдига.“

Американската писателка, известна с литературния си шедьовър „Малки жени“, Луиза Мей Олкът издъхва на 6 март 1888 г. от инсулт. Последните ѝ думи са: „Не е ли менингит?“

Шотландският писател, философ и историк Томас Каралайл
възкликнал на смъртния си одър: „Значи това била Смъртта…“

Широко разпространено е, че преди да почине Гьоте е казал: „Повече светлина!", но е малко известно, че преди това той е попитал лекаря колко му остава да живее и когато чул отговора: „Един час", поетът облекчено въздъхнал и прошепнал: „Слава Богу, само един час..."

Авторът на „Тримата мускетари“ Александър Дюма-син въздиша тежко и казва: „Така и няма да разбера как свършва всичко."

Създателят на „Клетниците“ Виктор Юго прави апокалиптично изказване преди смъртта си: „ Това е битка на деня и на нощта. Виждам черна светлина."

Умирайки, Балзак си спомнил за един от персонажите на своите разкази, опитния лекар Бианшон: „Той щеше да ме спаси."

Последното житейско заключение, което знаменитият Платон направил преди смъртта си звучало така: „Благодаря на напътстващото провидение и късмета в моя живот – на първо място за това, че бях роден човек и грък, а не варварин или звяр. На второ – че живях в епохата на Сократ.“

Норвежкият драматург, известен като „баща на съвременната драма“ Хенрик Ибсен лежал на болнично легло, когато при него влязла медицинската сестра и му казала, че е много по-добре. „Напротив!” – бил неговият отговор.

Майсторът на късия разказ с неочакван край възкликнал О'Хенри възкликнал: „Включете осветлението! Не искам да се прибирам у дома по тъмно." Последната година от живота му преминава в дълги алкохолни нощи, влошено здравословно състояние и парични проблеми. Умира на 5 юни 1910 г. от цироза на черния дроб.

Последните думи на знаменития драматург Юджийн О Нийл
били: „Роден съм в хотелска стая – и по дяволите – ще умра в хотелска стая." Той е четирикратен носител на „Пулицър“ и Нобелов лауреат за литература през 1936 г. Баща на последната съпруга на Чарли Чаплин, Уна О'Нийл.

Винаги откровен и искрен, драматургът Джордж Бърнард Шоу, който доживява до 94-годишна възраст, казва на медицинската сестра, преди да умре: „Сестро, опитваш се да ме поддържаш жив като някаква антикварна рядкост. Но аз съм дотук, приключих, ще умра.“

Дилън Томас обичал пиенето, жените и поезията. Затова не е и учудващо, че последните му думи звучали така: „Току-що изпих осемнайсет скоча един след друг. Мисля, че това е рекорд... След трийсет и девет години това е всичко, което съм постигнал.“

През 1900 г. Оскар Уайлд - един от най-остроумните хора на света - отбелязва на смъртното си ложе следното: "Тапетът и аз се борим със смъртта. Един от двама ни трябва да си тръгне."

Английският писател Хектор Хю Мънроу (Саки), убит от снайперист през Първата световна, изрича "Изгаси тази цигара."

Бащата на американския разказ Уошингтън Ървинг издъхнал, малко след като изрекъл думите: "Е, трябва да подредя възглавниците си, за да изкарам още една изтощителна нощ. Кога ли ще свърши всичко това?" Очевидно много по-рано, отколкото е очаквал.

Марк Твен изрекъл последните си думи на 21 април 1910 г. Те са адресирани към неговата дъщеря Клара, стояща край леглото. "Довиждане - казал ѝ той, хващайки ръката ѝ. - "Ако се срещнем...", добавил тихо. Погледнал я за кратко и се унесъл в сън. Починал няколко часа по-късно.

Четете още: 14 вдъхновяващи писателки, чиито книги трябва да четем – Част 1