Предлагаме ви няколко съвета за всеки ден, които ще ви помогнат да постигнете по-добър ефект от вземането на душ и вана.
За бързото разсънване и усещането за свежест е най-подходящ контрастният душ. Ползата от него е добре известна - той е:
• отлично профилактично средство срещу настинка;
• помага за отслабването и засилва обменните процеси;
• кожата става еластична и гладка;
• особено полезен за хората с резки промени в кръвното налягане, тъй като благодарение на него кръвоносните съдове стават по-еластични.
Контрастният душ не се препоръчва на хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания или на жените по време на менструация.
Как да си вземем контрастен душ
Първоначално разликата между температурите на водата не трябва да бъде голяма. Топлата (38 градуса) и студената (28 градуса) вода трябва да се редуват 4-5 пъти, като под топлата струя се стои 1,5 минути, а под студената - половин минута.
След това постепенно може да се увеличава температурата на топлата вода и да се понижава температурата на студената вода, докато се постигне следния баланс - 40 градуса за първата и 20 градуса - за втората.
Цялата процедура е добре да продължава 10-12 минути.
За да се запази бодростта през целия ден сутрешният контрастен душ трябва да завършва със студена вода.
Горещата вана
е много полезна например при главоболие. Напълнете ваната с максимално гореща вода (колкото можете да търпите). Когато се потопите в нея нивото на водата не трябва да надвишава нивото на коленете. Спокойно отпуснете във водата ръцете до лактите. В това положение останете 5-8 минути.
Често главоболието е провокирано от приток на кръв и повишено кръвно налягане. Благодарение на горещата вана кръвта отива към краката и ръцете и престава да пулсира в главата. Тази процедура е ефективна и при първите признаци на настинка.
При различни травми и големи физически натоварвания много спортисти прибягват до следния начин за отпускане и намаляване на мускулните болки половината вана се напълва с приятна за тялото вода и след като вече сте легнали в нея я допълвате със струя силно гореща вода. Напълно достатъчно е да полежите в такава вана около 10 минути. Затоплянето става постепенно и ви позволява да се отпуснете.
Горещата вана не се препоръчва на хора със сърдечни проблеми!.
Приятно допълнение към горещата вана е взимането на горещ душ.
Когато се чувствате уморени и се нуждаете от спокойствие, влезте във ваната и застанете под силната струя вода, така че водата да пада върху главата ви и да не чувате нещо друго освен нейния шум. Три минути са достатъчни да се почувствате напълно възстановени.
Разтриването със специална четка или хавлия
засилва кръвообращението на кожата, отделя мъртвите клетки и способства за постигането на мека и гладка кожа. Разтриването на ръцете и краката трябва да става с прави движения, кръстът и гърбът се масажират отдолу нагоре към гръбначния стълб, коремът - с кръгови движения по часовниковата стрелка, а областта на гърдите - с кръгови движения от центъра към раменете.
И накрая не забравяйте за ароматерапията. Тя може да се прилага не само при взимането на вана или на душ. Изберете си парфюм с подходящ аромат и напръскайте с него всички предмети около себе си - хавлии, бельото, възглавницата, поставете ароматични свещи в близост до леглото си и до мястото за почивка.
Източник: zdrave.bg