Все по-често специалистите у нас говорят за хранителните навици на децата и колко важно е те да бъдат здравословни от най-ранна възраст.
От тази година се обръща и по-сериозно внимание на храната, предлагана в училищата.
Минитерството на образованието забрани доста храни, сред които чипсовете, снаксовете, вафлите, пържените картофи, пържените ядки и всички други видове пържени закуски.
Хлапетата няма да имат достъп до продукти с високо съдържание на захар и мазнини едновременно като торти със сметанови или маслени кремове, сладкиши с подобна плънка, както и сиропирани десерти.
Газираните напитки също са в черния списък, както и тези, които не са 100% плодови.
Тъй като хлапетата могат да изтичат до най-близкия магазин извън училище, майките трудно ще бъдат напълно спокойни.
Ако и вие сте в същата ситуация, имаме няколко съвета, които ще помогнат да запазите здравословните навици на детето си.
Една от добрите стратегии е да приготвяте храната му вкъщи, за да имате пълен контрол върху съдържанието и качеството й.
Обаче просто да приготвите нещо за детето и да приготвите нещо, което то наистина ще иска да яде, са две различни неща.
В постигането на второто трябва да вложите само малко повече креативност за пълен успех. Ето и какво имаме предвид:
Позиционирайте храненето
Първо определете дали приготвяте сутрешна, следобедна закуска или обяд. Детето не бива да бърка понятията, нито да се тъпче във всяко междучасие.
Задайте тема
Еднообразието не е ваш приятел, ако искате хлапето да се храни правилно. Нито пък би оценило салата с рукола и тофу, украсена с портокалови корички.
Обаче ако се спрете на червени храни - сандвич с шунка и домати или паста с доматен сос (за обяд), червен салатен микс и ябълка или дребни плодове в същия цвят за десерт, това вече е интересно.
Ако заложите на игра с формите, то сандвичът нека бъде с кръгло хлебче, зеленчуците да са на кръгчета (моркови, краставици, домати, тиквички и т.н.) или пък да са кръгли като репички и чери-домати, а за десерт - кръгли овесени сладки или плодове в същата форма.
Дайте им власт
Веднъж дадено, правото на избор стимулира малчуганите да си хапват след това.
Разбира се, първо разделете храните на категории - зеленчуци, плодове, десерти. Всяка трябва да предлага поне 3 възможности, от които детето да избере.
След това добавете и малък сандвич, чаша домашна супа и т.н., които да бъдат като изненада.
Позволете им да помагат
Ако допуснете малчуганите в подготовката на собствената им храна, това не само ще ги въведе в кухнята, но и ще ви бъде по-лесно да организирате процеса. Освен това ще бъде забавно, гаранция.
Така много по-лесно ще обясните защо плодовете са по-добрият десерт от захарните изделия, защо картофите не се ядат сурови и т.н.
Забавление
Използвайте форми за курабийки, къдрав нож и подобни, за да оформите малки хапки или по-големи сандвичи, парчета зеленчуци и плодове с нетрадиционна форма. Децата много обичат това.
Изненада
Кратки комикси, малки книжки за оцветяване, пъзели - всякакви дреболии, съпътстващи храната, ще карат малчуганите да очакват с нетърпение следващото хапване, приготвено от мама.
А и те по-рядко ще се поддават на изкушението да ядат нещо нездравословно извън училище.