Фейслифтът е пластична операция, около която е създаден почти митичен ореол на изключително сложна интервенция.

Безспорно фейстлифтът изисква перфектни познания по анатомия и професионален опит, тъй като се работи на нива от епидермалната тъкан, под които преминават важни нерви - в окосмената част на главата, по лицето и в шията. Затова е задължително да се доверите на добър специалист с достатъчно умения.

Кои са най-разпространените заблуди около този метод? На този въпрос за нас отговаря д-р Ангел Енчев от клиника Symetria.

Мит 1: Фейслифт се прави единствено на пациенти в напреднала възраст.

Фейслифт се прави тогава, когато има нужда от него. Често при мен идват пациенти, които питат: „Докторе, не ми ли е много рано?", както и такива, които смятат, че са закъснели. Няма рано или късно, всичко е строго индивидуално и зависи от различни фактори - от начина на живот, от полаганите грижи за кожата, от генетичната обусловеност. Има 40-годишни пациентки, на които съм правил фейслифт и такива - на по 70 години, които нямат нужда от подобна интервенция.

Мит 2: Фейслифтът е приоритет на жените.

Тази операция е приоритет на всички хора, които искат да изглеждат добре, без значение от пола им. Всъщност в естетичната хирургия малко корекции са насочени единствено към жените. Наскоро при мен дойде семейство - мъж и жена, които искаха заедно да се подложат на такава интервенция. Интересното беше, че помолиха операциите им да са в един и същи ден. Тоест мъжете също се интересуват от фейслифт.

Мит 3: Ефектът от фейслифта трае поне 15 години.

Много често пациентите ми задават въпроса: „Колко време ще ми издържи фейслифтът?", но е по-правилно да попитат: „Колко години назад ще ме върне той?". Пластичната хирургия може да върне времето, но ако не се поддържате, злоупотребявате с алкохол и цигари, вие няма да имате трайност от 15 години, а едва от 7-8. Факт е обаче, че човек не може да си прави повече от 2 фейслифта през живота, защото се получават сраствания, които впоследствие затрудняват работата на лекаря.

Мит 4: Ендоскопският лифт е универсален начин за подмладяване на цялото лице.

Ендоскопският фейслифт е хубав метод, защото е по-атравматичен от конвенционалния, но с него може да се работи само на две нива - чело и средна част на лицето. Той не може да се използва за корекции на бузи и шия, защото при него не може да се премахне излишната кожа. При конвенционалния фейслифтинг кожата се отлепва от подлежащите структури и се фиксира. Опъва се не само тя, но се работи и в дълбочина.

Мит 5: Двойната брадичка не може да се коригира с фейслифт.

Напротив - двойната брадичка може да се коригира единствено по оперативен начин. Този проблем се дължи на два процеса - натрупване на мастна тъкан и отпускането на двата платизмени мускула в тази част на шията. Корекцията става с липосукция, която премахва излишното количество мастна тъкан. Двата края на платизмата обикновено са се отдалечили и с малък отвор под нея това се коригира.

Мит 6: Консервативните методи на терапия могат да заменят фейслифта.

Има различни - т.нар. консервативни методи на терапия - радиочестотен лифтинг, thermage, ултразвуков лифтинг. Нито един от тях обаче не може да замени качеството и резултатността на фейстлифтинга. Колкото и добре да е направен един лифт с конци, той също не е еквивалентен на фейслифта.

Мит 7: Цигарите не са пречка за подлагането на фейслифт.

В САЩ единственото противопоказание за фейслифт е тютюнопушенето. Там могат да откажат операция на човек, който изпушва над две кутии цигари на ден. Аз карам моите пациенти да не пушат поне две седмици преди и две седмици след операцията, защото никотинът прави траен спазъм на малките съдове, което пречи на възстановяването. Цигарите са най-сериозният бич на кожата на лицето, тъй като никотинът засяга микроциркулацията на кръвта и структурите нямат добро кръвоснабдяване, а това може да е сериозен проблем при този тип интервенция.

www.doctorenchev.bg