В момента на пазара изобилието от четки за зъби е толкова голямо, че всеки път когато си купуваме нови, изпадаме в ситуация на пълно умопомрачение.
Сериозно! То не са марки, форми, големини, цветове, видове косъм, подвижни, неподвижни, почистващи зъбите и езика, с приставки за едно, за второ, за трето...
Хайде сега, вие избирайте най-подходящата.
Проблем с четките за зъби нямат единствено стоматолозите и всички онези съобразителни пациенти, които са попитали какви качества трябва да притежава перфектната за техните зъби четка.
Изложените по-долу изисквания и препоръки би трябвало в бъдеще да ни помогнат за правилния избор. И все пак, уговорката за допитване до личния зъболекар си остава!
Размерът на главата на четката
Той не трябва да е много голям - 25-30 мм. Така тя ще бъде по-ефективна и при почистването на трудно достъпните места.
Нейната форма
Главата на четката трябва да бъде заоблена , за да не наранява меките части на устната кухина и най-вече венците.
Тяхното често разраняване може да доведе до атрофия.
Твърдостта на косъмчетата
Четката трябва да е направена от много отделни снопчета, със закръглени краища.
Именно такива четки притежават най-оптимална почистваща повърхност, т.е. натискът върху зъбите и венците се разпределя равномерно в процеса на почистване.
Повечето хора си избират четки със средна твърдост. Това е сравнително правилна стратегия на избор, но по-добре е да разберете от стоматолог каква точно твърдост на косъма е подходяща за зъбите ви.
Като правило за хората, които имат проблеми със зъбите и особено с венците, са най-подходящи меките четки.
Изкуствен или естествен косъм
Предпочитайте изкуствените. Естествените имат свойството да попиват влага и така създават благоприятна среда за развитие на бактерии.
Eстественият косъм е и по-чуплив, след това той става по-остър и може да увреди най-вече венците.
Четка за дечица
Винаги обръщайте внимание и на дръжката. Тя трябва да е малко по-дебела, отколкото тази за възрастни - така детето по-лесно ще я държи.
Четките със сменяща се глава
Ако отговарят на всички горни условия, са за предпочитане. А и намаляват разходите ви.
Грижа за четката
Част от грижата за устната кухина е и грижата за самата четка.
След всяко използване я почиствайте добре с вода, защото в противен случай в нея остават паста за зъби, частици от храна и бактерии.
Ако четката не бъде почистена, при следващата й употреба, всички натрупали се вредни микроорганизми ще попаднат отново в устата.
Доколкото можете, подсушавайте я. Влагата по и в нея, която остава, създава благоприятни условия за развитие на бактерии. Освен това я деформира.
Задължително сменяйте четката на 2-3 месеца.
Малките дечица не трябва да привикват с употребата на електрическа четка. Така те никога няма да усвоят правилната техника на почистване на зъбите.
Предимствата на електрическата четка са, че без ваше усилие тя може автоматично да прави онези кръгови движения. Избягва се прекаленото търкане и разраняване на венците.