Затлъстяването не бива да се разглежда само като естетическа особеност, а като заболяване, което се нуждае от цялостно лечение.
То увеличава вероятността да се провокират заболявания като хипертония, захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, остеопороза, мозъчни инсулти, заболявания на жлъчката, рак на гърдата, рак на простатата и рак на дебелото черво. Затлъстяването, от своя страна, се съчетава с хормонални нарушения, водещи до стерилитет, синдром на затруднено дишане по време на сън и перманентната депресия.
Доказано е, че загубата на наднормено тегло, дори в рамките на 5 - 10%, намалява рисковите фактори на гореописаните заболявания.
Тук, разбира се, не говорим за натрупаните няколко килца през зимата, което е нормално за всички.
Кой човек се смята за затлъстял?
Най-достъпният начин за установяването на нормалното и наднорменото тегло се определя чрез Индекса за телесната маса - Body Mass Index. / BMI /
ВМI по своята същност представлява аритметично изчисление, което се установява като се раздели тежестта на тялото в килограми на височината на тялото в метри. Понякога този индекс може да бъде заблуждаващ при хора с много развита мускулна маса, при бременни жени и при жени, които кърмят.
Изчисление на BMI : тегло кг. / височина м2 / умножаване на височината по две./
При BMI със стойност 30 или повече, пациентът се счита за затлъстял, а при индекс 25 - 29, 9-за носител на наднормено тегло.
Изброените по-долу фактори също се отъждествяват с BMI и увеличават вероятността от проявяване на здравословни проблеми:
-обиколката на талията
-тютюнопушенето
-видовете храни, които се консумират най-често
-физическото натоварване
Вероятността от изява на здравословни проблеми расте правопропорционално с увеличаването на BMI.
Очаквайте продължение