След като в предишната статия ви представихме накратко терапевтичните методи за справяне със затлъстяването, днес разсъждаваме върху въпроса:
Кой метод е най-добър?
При хирургията на затлъстяването не съществува неразрешим проблем. Всички проблеми от този род могат да се разрешат, стига да се избере подходящата техника за всеки отделен случай.Няма добри и лоши техники-всички методики са резултатни, стига да се приложат там, където е най-подходящо.
Не всички хирурзи,занимаващи се с този проблем, са абсолютно единодушни в това коя техника в кой конкретен случай би трябвало да се използва.Тук ще изброим най-често налагащите се мнения в хирургическото съсловие.
Ендогастралният балон трябва да се поставя на хора, чийто BMI е от 30 до 45, за период с продължителност от 6 до 8 месеца. Ако след изваждането на балона се наблюдава рецидив на заболяването е необходимо лапароскопско поставяне на ендогастрален пръстен. Ендогастралният балон трябва да се предпочита само в случаите на много пълни пациенти или при пациенти, които имат сериозни проблеми с дишането, за които всякакви хирургически интервенции се явяват рисков фактор. След поставянето на балона и след загубата на излишните килограми ще може да се пристъпи към най-подходящата техника.
Ендогастралният пръстен е един кардинален метод за борба със затлъстяването. Той води до постоянни резултати и носи минимален процент рискове. Особено когато се извърши лапароскопски,той представлява краткотрайна еднодневна манипулация /one day clinic/. Тази техника има показания за приложение при всички пациенти, независимо от техния индекс BMI. След поставянето на пръстена е по-вероятно да е налице и абсолютният успех. За един разумен период от време/1-2 години/ пациентът губи по-голямата част от наднорменото си тегло. Съществува много малък процент на случаи, при които постигнатия резултат е относителен и пациентът губи само 30 % от наднорменото си тегло. В тази ситуация е необходимо да се модифицира методът на гастралния пръстен в смесена техника като се постави жлъчно-панкреатична отбивка или променяйки цялото лечение с by pass. По този начин дори и този малък процент пациенти решават успешно проблема си.
Един друг възглед на хирурзите,работещи в тази област, е гастралният пръстен да се прилага при хора с нисък BMI /35-45/, а при тези, с по-висок индекс- директно да се прибягва към смесената техника.
От голямо значение в борбата със затлъстяването е мнението на лекуващия лекар. Той е длъжен подробно да запознае пациента със съществуващите техники, а пациентът, от своя страна, ще трябва строго да изпълнява и следва съветите му.
Очаквайте продължение