Наскоро, в един от коментарите на страницата на Woman.bg във фейсбук, проведохме кратък разговор с наша читателка, която твърди, че по-голямата част от жените в България нямат никакво време да се хранят здравословно.
Може би донякъде дамата е права, но ние като част от женското съсловие имаме малко по-различни наблюдения по въпроса.
Все повече жени, а дори и мъже, започват да се замислят над хранителните си навици и все по-често предпочитат обядът им да се състои в салата, готвено ястие и някой друг пресен или сушен плод.
Една от причините за това явление са новопоявилите се заведения за готвена храна (сещате се, онези претъпканите и ухаещи на манджичка местенца).
Но остава и една голяма част хора, за които сандвичът и вафлата са най-достъпният и бърз начин за задоволяване на глада.
Нито искаме да толерираме, нито да критикуваме който и да е било! Нека не се обижда никой, а да приеме обективната оценка за бързото хранене, която ще дадем по-долу.
Всеки е достатъчно наясно със себе си и нуждите си, за да прецени доколко си вреди и доколко помага, изграждайки ежедневния си хранителен режим.
Нека сега поговорим за Fast Food. Освен големите вериги за пържени меса, понички и бургери, бърза храна наричаме и всички онези приятно ухаещи дюнери, сандвичи, пици, картофки, банички, кифли, пържени понички и пр.
Американски учени от университета на Калифорния в Сан Диего са се опитали да формулират най-често задаваните въпроси за този тип храна и да дадат съответните отговори.
Истuнa ли е, че специалитетите в заведенията за бързо хранене се приготвят с вредна мазнина?
В повечето случаи - да. За приготвянето на много храна обикновено се използват твърди видове маргарин с високо съдържание на трансизомери на мастните киселини. Това е характерно също за кремовете и пастите.
Трансизомерите увеличават риска от развитието на болести на сърцето. Разбира се, особено на децата трудно може да се обясни, че хамбургерите и картофките са вредни, но би следвало порасналият човек поне да се замисли над проблема.
Вярно ли е, че затлъстявянето при американците е свързано с "бързата" храна?
И още как! И не само при американците. Увлечението по бързото хранене вече доведе до увеличаване броя и на дебелите французи, англичани и дори японци.
Причините са две. Първо, калориите в тази храна обикновено превишават количеството необходими калории за едно денонощие (а човек все пак яде още нещо през останалата част от деня).
И второ, подобно хранене нарушава баланса на хормоните, създаващи усещането за глад и ситост.
Например напълно възможно е човек да изяде голям хамбургер, млечен шейк, щрудел, сладолед, да пие кока кола и... въпреки това да продължи да се чувства гладен.
Съдържат ли се в "бързата" храна някакви наркотични вещества, привличащи ни отново да се връщаме в тези заведения?
По отношение на наркотичните вещества отговорът е не! Но и не бързайте да се радвате! Според специалистите, изучаващи влиянието на тази храна върху човешкия организъм, прекалената употреба на мазнини и захар води до реална химическа зависимост, подобна на наркотичната.
Често на любителите на фаст фууд им е много трудно, дори невъзможно да се върнат към нормалната храна или да спазват строги диети.
Източник: chudesa.net