Най-лесният начин да овладеете теглото и здравето си е като максимално ограничите приема на определени вещества и, разбира се, продуктите, които ги съдържат.

Безспорно бялата рафинирана захар е една от причините да трупаме не само излишни килограми, но и да изостряме проблеми с кръвната захар.

И е пълна заблуда, че именно сладките бели кристалчета са сред основните хранителни вещества, които ни зареждат с енергия.

Доказано е, че повишеният прием на плодове и зеленчуци, например, има далеч по-тонизиращ и здравословен ефект от вафлата, хапната на крак.

И така, в самото начало на зимата ви съветваме да ограничите доколкото можете следните храни, за които се знае, че са претъпкани с „баластра":

Сладки напитки

Много проучвания сочат, че консумацията на такива напитки /натурални сокове, газирани напитки, степчета и пр./ играе основна роля в разрастващата се вълна от затлъстяване по целия свят.

Към тях включваме и енергийните напитки. Те не са нищо друго освен напитки с много изкуствени подсладители и астрономически количества кофеин (около 100 мг на една кутийка) - еквивалент на едно много силно двойно еспресо.

Бъдете внимателни със зърнените закуски

Повечето зърнени закуски се изправят пред вас в сравнително пречупен от рекламите образ.

Всъщност, истината е, че в почти всички видове се съдържат много прости захари и недостатъчно комплексни, под формата на фибри, т.е. ядете повече чиста захар, отколкото фибри.

Прочетете етикетите, на която опаковка в магазина решите, и ще видите, че в почти всички мюслита, зърнени блокчета и корнфлекси се съдържа сериозно количество захар.

Изключение правят само напълно обикновените и изчистени от добавки мюслита, които обаче са рядкост в нашите магазини.

Тестени изделия

Приготвените от бяло брашно тестени закуски и други изделия съдържат захар и други вещества, които бързо повишават кръвната захар и водят до производството на огромни количества инсулин.

Излишният инсулин в комбинация с небалансирано хранене и излишък на прости въглехидрати активизира определени ензими, които превръщат глюкозата в глицерол, който се отлага като мастни образувания.


Диетични продукти

Разбира се, не е нужно да ги елиминирате напълно, просто не ги превръщайте в основа на храната си.

Редовната им консумация не е полезна, защото съдържат прекалено много изкуствени подсладители.

Според учените прекаляването с подобни храни всъщност води до повишаване на апетита и напълняване.

Освен това, проучванията сочат, че диетична храна в големи количества, както и неправилният хранителен режим като цяло, може да доведат до метаболитен синдром.

Този синдром е съвкупност от едновременно развитие на болести като захарен диабет, високо кръвно налягане, нарушения в мастната обмяна, затлъстяване, нарушения в кръвосъсирването и други, водещи до развитие на атеросклероза.