Автор
Woman.bg

Бактериите и техните любими местообитания по човешкото тяло

Микробиолози от Националния институт по здравето в САЩ, изготвиха доклад, който дава информация за разпространението на микроорганизмите в човешкото тяло и по повърхността му.

В хода на изследването били взети проби от 20 различни области по телата на всеки от десетте участниците в него.

По време на експеримента доброволците трябвало да се къпят в продължение на една седмица само със сапун (не антибактериален) и вода.

Целта била, да се получи картина, която е характерна за средностатистически здрав човек.

И, въпреки че такива тестове са били правени и преди, американските учени първи провели по-задълбочени изследвания и дори генетични анализи на събраните бактерии.

Върху участъците от тялото с по-мазна кожа, каквито са челото, носа и раменете, се развиват предимно микроорганизми, предизвикващи акне, биолозите открили най-различни видове бактерии.

Влажните зони по тялото, като носната кухина, кожата между пръстите и подмишниците, са идеална екосистема за развитието на всякакви микроскопични твари.

Картата на бактерии по човешкото тяло, направена от американските учени, показва, че най-много микроорганизми има на показалеца, както и на свивките на коленете и лактите.

Учените опровергаха твърдението, че най-много бактерии има в червата и устната кухина.

Резултатите от изследванията показват, че по кожата на главата те са многократно повече.

Най-често се променя състава на микробите в ноздрите и ушните канали, а в устната кухина и по езика е най-стабилен.

Суха кожа, каквато е по горната част на ръката, хълбоците и кожата зад ушите, е най-неподходяща за развитие на микробните колонии.

Като цяло върху човешкото тяло са открити 19 вида от 27-те съществуващи бактерии.

Специалистите са на мнение, че това изобщо не е повод за притеснение, тъй като повечето от наблюдаваните микроорганизми не са опасни.

Голяма част от тях са абсолютно безвредни, ако няма някакво нараняване в структурата на кожата, а някои дори са полезни и имат протективна функция.

Източник: puls.bg