Когато приемате лекарства, се откажете от спиртните напитки. Това е заповед, която всички сме свикнали да получаваме от лекари, фармацевти и дори близки, които ни предупреждават, така, за всеки случай.
В интерес на истината обаче, има лекрства, в чийто състав се съдържа и концентриран спирт до 60-70 градуса.
Защо тогава едни лекарства да могат да се съчетават със спирт, а други - не?
Оказва се, че в състава на лекарствените настойки влиза алкохолът като универсален разтворител. Но дозата, която приемаме, е твърде малка - 5-15 капки на 50 мл вода.
А ако човек пие по 50 гр. алкохол, тази доза е несравнимо по-висока.
Ако сте болни и приемате лечебни препарати, трябва напълно да изключите алкохола от менюто си.
Той влияе сериозно на ферментните системи на черния дроб, което може да доведе до сериозни, почти фатални последствия. Така черният дроб получава двойно натоварване - трябва да преработи не само компонентите на лекарствата, но и алкохола.
Напълно недопустима е употребата на алкохол при лечение с невролептици, аналгетици, противовъзпалителни, сънотворни, пикочогонни средства и антидепресанти.
Алкохолът може не само да неутрализира техния ефект, но и въобще да промени свойствата на препарата като направи неговото действие непредсказуемо опасно.
В никакъв случай не трябва да се приема алкохол при лечение с инсулин, нитроглицерин, антибиотици.
Трябва да запомните, че алкохолът сам по себе си предизвиква изхвърлянето в кръвта на вещества, които повишават кръвното.
Затова, ако пиете стимулиращи препарати като ефедрин, теофедрин, мезатон, вазопресин, даже малка доза алкохол може по пътя на сумиращия ефект да доведе до хипертонична криза или инсулт.