А-а-а-апчиху! Наздраве! Общо взето това знаем за кихането, без значение дали се изстрелва от устата ни когато сме настинали, имаме алергия или сме си наплъно здрави.

Въпросният процес от дълги години е свързван с различни суеверия. Например, ако кихнеш в определен час ще ти се случи определено нещо, ако кихнеш значи някой си мисли за теб (нали се сещате, онази сложна математическа формула с трицифреното число и сбора на цифрите му).

Освен това, в съновниците кихането си има отредено място и най-често се твърди, че кихнеш ли на сън ще те изпреварят в някакво начинание, а ако друг кихне - някой ти мисли доброто.

Ето и още няколко факти за един от най-характерните физиологични процеси:

Никой не знае защо не можем да кихаме с отворени очи

Защо кихаме със затворени се знае - това е защитен рефлекс за предпазване на очите от изхвърлените пръски течност. А другото обяснение е, че това са некотрулируеми мускулни контракции.

Кихни, за да ти кажа какъв си

Твърди се, че според начина на кихане може да се разбере много за характера на човека.

Кихане със закриване на устата говори за почтен и горд човек. Хората, които си задържат кихането и го правят „вътрешно" са скромни и тихи по природа. Шумното кихане е знак за доминантна личност, а зад многократното изкихване стои директен и предвидлив човек.

Стимулатори на кихането

Ако някой отчаяно иска да се изкиха може да погледна към ярка светлина (най-добри резултати дава слънчевата), да помирише черен пипер или да се надиша с прах.

Освен тях, да кихнем може да ни накарат и по-рязката смяна на температурата на околната среда, скубането на вежди и куп други състояния и действия.

Скростта на кихането

Бързо и яростно! Една „кихавица" може да се движи с около 100 км/час, а пръските, които излизат от устата и носа ни изхвръкват на метър и половина от нас.