Жените, родили дете с помощта на цезарово сечение, по-трудно установяват първична връзка с новороденото и в много случаи не успяват адекватно да отреагират на неговите нужди.
Това е становището на изследователи от Университета "Йейл" в САЩ под ръководството на Джеймс Суейн, публикувано в новия брой на изданието Journal of Child Psychology and Psychiatry.
Както е известно, сигналите за предстоящо раждане, са под въздействието на хормона окситоцин. Той е отговорен и за формирането на майчиното поведение, както и за настроението на жената след раждането.
Компютърното сканиране, извършено от американските специалисти, показва, че нивото на окситоцин значително се различава при жените, родили по естествен начин и тези, при които е било направено цезарово сечение.
Според проф. Джеймс Уокер от Кралския колеж по акушерство и гинекология (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, RCOG) във Великобритания, такава зависимост е установена сравнително отдавна, но проблемите могат да се свържат и с усложненията от раждането по време на операцията, а не от самата нея.
По мнение на специалисти от Световната здравна организация (СЗО) броят на цезаровите сечения в страните от Европа и Северна Америка, не бива да превишава 10-15%, докато в момента той е около 25%.
Причината според тях е, че такъв начин на раждане често се избира от самите родилки, а като всяка хирургична намеса, то има странични ефекти.
По данни на д-р Мете Кристоферсен Тулонес от Университета "Берген", Норвегия, плановото цезарово сечение повишава риска от астма с 40%, което може да се обясни с факта, че при естествено раждане то става в момента, когато дробовете на детето са напълно развити, и плодът сам сигнализира, че е готов да съществува самостоятелно.
При плановото цезарово сечение кога да стане раждането се определя според формалния срок на износване, а не от степента на развитие на детето.
Източник: zdrave.bg