Ще поговорим най-общо за основните видове бебешки хранителни заместители.

Те представляват хранителни смеси с формули, съдържащи оптимално количество протеини, хранителни вещества, мазнини и минерали, необходими за нормално развитие на бебето.

Разбира се, тези варианти на майчината кърма няма как да съдържат имунни фактори и антитела.

Има няколко основни формули бебешки храни, базирани на различни съставки:

- Формули, базирани на краве мляко – повечето бебета би трябвало да могат да консумират този тип храни. Те съдържат лактоза.

- Формули, базирани на соя – те могат да се използват, ако бебето ви не може да консумира такива, базирани на краве мляко. Те не съдържат лактоза. Препоръчително е родителите да започнат със стандартно адаптирано мляко на основата на кравето мляко, освен ако не им е препоръчано друго от педиатъра. Соевите адаптирани млека са станали алтернатива за пеленачета, алергични към кравето мляко. Някои бебета са по-малко алергични към соевия протеин отколкото към протеина в кравето мляко.

- Формули с ниско съдържание на желязо – това е стандартна формула на основа на краве мляко, но с намалено съдържание на желязо.

Желязото е необходимо за развитието на бебето. Липсата на желязо или недостатъчното количество желязо могат да предизвикат анемия. Много майки смятат, че желязото предизвиква запек, но това не е вярно.

Всички тези храни могат да бъдат използвани единствено след консултация с педиатър.



Докато развивате рутината на храненето с шише, вие и вашето бебе заедно ще откриете кое адаптирано мляко е най- добро, по колко и колко често да го използвате. Тази рутина може да се изменя с растежа на вашето бебе. Но най-общо казано:

- 1 до 2 месеца: 90 до 120 милилитра на хранене;

- 2 до 6 месеца: 120 до 170 милилитра на хранене;

- 6 месеца до 1 година: до 240 милилитра на хранене.

Малки, по-чести хранения действат по-добре, отколкото големи и разпределени на по-големи интервали. Стомахчето на вашето бебе е голямо колкото неговото юмруче. Вземете едно пълно шише и го сравнете с юмручето на вашето бебе.

Използването на кърма или заместители трябва да продължи до края на първата година на бебето. След това може да се използва краве мляко, но не обезмаслено или нискомаслено.