Няма спор, че лятото и съответно лятната отпуска е най-хубавото време от годината. След дълги месеци усилена работа най-сетне можем да се отпуснем и да си починем.
Според проучването на европейската агенция за набор на персонал “Office Angels”, обаче 86 % от хората започват да се отегчават и да скучаят по време на отпуската и не могат да се отпуснат и да си намерят занимание през почивката. Това изглежда странно, но е масов проблем на съвременните хора и е наречен от западните психолози SOW (Summer Office Withdrawal Syndrome) – “синдрома на излизането в лятна отпуска”.
Какво представлява SOW?
SOW (Summer Office Withdrawal Syndrome) представлява неспособността на човека да се отдаде на почивка по време на отпуската и да забрави за работата. Вместо да се разсее и да релаксира и въпреки че е в отпуска и не е на работното си място, човекът непрекъснато мисли за свързани с работата проблеми, притеснява се за пропуснати заради отпуската делови срещи и съвещания, тревожи се, че нелоялните колеги могат да се възползват от отсъствието му и че кариеристите в офиса могат да започнат да плетат интриги.
Социолозите и психолозите от агенция “Office Angels” са проучили проблема, изследвайки над 1500 служители на различни постове и в различни фирми. Изводът от проучването е следния – за много хора твърде голямото количество свободно време представлява сериозен проблем и истинско изпитание на духа.
* Над 50 % от хората потвърждават, че само за да започнат да се отпускат са им нужни 3-4 дни, дори ако са си взели само една седмица почивка.
* 25 % ползват по време на отпуска мобилния си телефон, за да преслушат служебната си гласова поща.
* 68 % намират за твърде трудно това да си прекарват времето безцелно, неорганизирано и без обичайния дневен график. А 62 % се чувстват изнервени от това, че нямат какво да правят.
* 45 % твърдят, че по време на отпуската им липсват телефонните обаждания и бурната дейност в офиса.
* 40 % се подлагат на стрес по време на почивка, ако не успеят да заемат хубаво място на плажа или край басейна.
* 10 % се изнервят, ако се успят и пропуснат закуската, включена в цената на нощувката.
Може да си помислите, че от SOW страдат само хора, заемащи високи постове (тези хора определено са по-уязвими за този синдром), но не е точно така. Всеки един човек, който е под напрежение на работното си място, е подложен на риска да бъде засегнат от синдрома.
Ако в ежедневния си живот човек няма никакво свободно време, той свиква с това и постепенно даже преуспява в службата, намирайки се в състояние на постоянна активност и без да губи нито една секунда от времето си.
Работещият в “Office Angels” психолог Петер Герщман пояснява: “Няма нищо странно в това, човек да има нужда от няколко дни време, за да започне да се отпуска и да си почива. Особено ако преди това е работил твърде много и е бил изцяло погълнат от професионалните проблеми. Затова всеки един човек трябва поне веднъж годишно да си взима двуседмична отпуска. Една седмица отпуска е подходяща само за допълнителна почивка, но не е достатъчна за основна годишна отпуска”.
Защо SOW е толкова разпространен?
Няма нищо изненадващо в появата на този синдром. През последните години крайно натоварената работа, изискваща постоянното присъствие на служителя, стана нормално явление. Дори и един ден отпуск по болест може да предизвика недоволството на шефовете и неодобрението на колегите. Много хора се чувстват твърде заети, за да излязат в отпуска.
Според заключенията на “Office Angels” служителите, наети за временна работа си взимат почивни дни по-рядко и си правят по-къси обедни почивки, тъй като се притесняват, че отсъствието им от работното място може да навреди на кариерата им. Работниците имат чувството, че трябва да стоят по-дълго на работното място и да работят по-усилено, за да “заслужат” годишната си отпуска. Съвременната служебна атмосфера на съкращения, преструктуриране, икономии на средства и “повишаване на ефективността на труда” само засилват това чувство у служителите.
Как да се преборим със синдрома?
За да изпитате удоволствие от отпуската си и да не се тревожите за нищо, предлагаме ви следните съвети:
* Съставете си списък на въпросите и проблемите, които могат да възникнат на работното място, докато ви няма и обсъдете с колегите и шефовете кой е най-подходящият човек да ви замести по време на отпуската. Добавете в списъка имената и телефонните номера на хората, които биха могли да разрешат евентуалните възникнали проблеми (и в никакъв случай не оставяйте личния си телефонен номер!). Оставете всички задачи, които не са спешни, за по-нататък – след отпуската.
* Перспективата да намерите след отпуската пощата си затрупана с e-mail-и хич не е розова. Това ще ви създаде още повече стрес и допълнителна работа. Така че предупредете всички, че излизате в отпуска и уточнете датата, на която се връщате на работа. Настройте в акаунтите си автоматичен отговор на получените съобщения, в който да се съобщава фактът, че сте в отпуска, датата на връщането ви и контактните данни на хората, които ще изпълняват вашите задължения по време на отсъствието ви.
* По възможност не оставяйте номера на мобилния си телефон на колегите си и не взимайте със себе си работни документи или лаптоп. Това ще ви попречи да постигнете основната цел на почивката – да се отпуснете. А и ако започнете да говорите на плажа за вашата “бланка номер 27” и “договор 1256/7” ще подразните хората около себе си.
* Не си уреждайте важни срещи през последната седмица преди отпуската или през първата седмица след нея. Позволете си да се насладите пълноценно на почивката, най-добре е да не се подлагате на стрес нито преди, нито непосредствено след нея.
* Ако не можете да си позволите пътуване извън града, изкарайте си т.нар. “балконна отпуска”. Така наричат германците отпуската, която изкарвате вкъщи, без да заминавате никъде. Официално ще сте в отпуска, ще се виждате с приятели и роднини и ще спите до късно, но в същото време ще можете да изпълните някои неотложни служебни задачи. Не забравяйте обаче, че е важно поне веднъж годишно да си починете извън града.
* Кажете си, че сте си заслужили тази отпуска и че смятате да забравите за работата. Колкото по-надалеч заминете, толкова по-добре – така ще можете да погледнете живота си отстрани, да се запознаете с нови хора, да видите нови градове и страни. Ще бъдете по-креативни и ефективни в работата си, ако си “заредите батериите” с нови впечатления.
* Петер Герщман ви съветва също така да си махнете ръчния часовник, веднага щом пристигнете на мястото, където ще почивате. “Ще се изненадате колко бързо ще свикнете да се оправяте без него и това много ще ви помогне да се отпуснете”. Психологът препоръчва също така да избягвате интернет-клубовете – оставете интернет-контактите за след почивката.
* И един последен съвет – не се преуморявайте по време на отпуската, опитвайки се да участвате във всичко възможно още първия ден и не се напивайте до безсъзнание още първата вечер. Няма нищо лошо в това да му отпуснете малко края, но го направете постепенно. Ако в ежедневието си сте под постоянно напрежение и много работите, хубаво е на почивка да се отдадете на безделие – да се къпете в морето и да пиете бавно прохладни напитки. Погрижете се само лаптопът ви да си остане вкъщи – той изобщо не ви е нужен по време на отпуска!