Често в нашия живот, за да запазиш самоуважение и добри отношения с хората, трябва да кажеш „не“.

„Не“ е правилният отговор за шефа, който те заставя за пореден път да останеш след работно време, „не“ на майката ти, която настоява да изкарваш всички празници с нея, „не“ на мъже или понякога жени, които искат от теб, неща, които не искаш или не можеш да им дадеш... Как да кажеш „не” и да не развалиш взаимоотношенията си с тези хора?

Никога не прави това, което не искаш - това може да те разруши.

Дай си отговор на въпросите: „Аз искам ли го? И имам ли нужда от това?“ Защото ако ти самата нямаш вътрешна сигурност, тогава човекът отсреща го усеща и ще продължава да те притиска.

След това го изкажи на глас. Активно използвай местоимението „Аз“. Това дава увереност на речта. Говори бавно, кратко, ясно и уверено. Има начини да кажеш „не“, без да обиждаш човека.

Първо кажи каква е причината за отказ. Започни: „Аз бих искал/а, но… Не ми е приятно, но…", това не ми интересно.“.

Причина може да не отговаря съвсем на истината, но задължително трябва да бъде лека за възприемане. Да речем, ако мъж те кани на вечеря и ти не искаш това в момента, можеш да кажеш че приятелка има проблеми и затова трябва да тръгваш. Вероятно няма да му е приятно, че тя е по-важна от него, затова е още по-добре ако кажеш, че имаш много работа (за мъжете това е доста важна причина), което той по-леко ще приеме.

Второто, промени темата. Кажи нещо приятно. Например: „Между другото… или аз се сещам за един виц на тази тема / за една история“ и там намекваш защо няма да стане. Не прави рязък преход, а бавно и с чувство за хумор.

Трето, откажи във формата на комплимент. Покажи, че много искаш да направиш това, за което другият настоява, но точно сега не можеш. Например: „Много добра идея си измислил, но… Ти си толкова внимателен и грижовен, малко са мъжете като теб…“ Важно е комплиментите да бъдат искрени!

Четвърто, пошегувай се или дай общ отговор. Използвай го, ако самата ти не си сигурна какво точно искаш или каква реакция ще получиш от партньора. Например: „Ще помисля, ще пробвам, може би, ще видим…“ или някаква шега: „Много си бърз“, или „От вашия град всички ли са толкова смели?“ .

След отказът обикновено идва моментът на недоволство и претенции. Тук по-добре не казвай нищо. Човекът започва да се опитва да те манипулира. Например: „Аз не мога без теб!”, „Как не разбираш?!”, „Това е толкова важно за компанията!”.

Понякога човека става агресивен и казва: „Мда, значи това е твоето истинско лице”! „Ти ще съжаляваш за това!” .Твоята задача е да не казваш нищо и упорито да държиш на своето „Не!” Никога не се оправдавай (освен ако няма скрит смисъл в това)!

Човешкият живот е въпрос на избор. Прави само това, което наистина искаш. Това ще бъде честно към теб и другите. Да живееш честно е избор на зрели и силни хора. Готова ли си за това?