Татуировките остават за цял живот. Затова ако решите да си направите такава, трябва сериозно да обмислите каква точно ще е и при кого ще си я направите.
Първо трябва да сте сигурни, че татуировчикът, който ще работи върху кожата ви, ще носи гумени ръкавици за еднократна употреба, ще ползва игла за еднократна употреба и непременно ще дезинфекцира машинката си преди да започне. Така той ще предпази вас и себе си от заразяване със СПИН, хепатит и други неприятни заболявания. Един истински професионалист никога не пренебрегва тези хигиенни мерки.
Далеч не е препоръчително тийнейджъри да си правят татуировки. Те най-често взимат това решение просто от “стаден инстинкт”, освен това нямат достатъчно средства, за да платят на истински професионалист, а и обикновено след години съжаляват, че са се “разкрасили” така. И още един довод “против” – не се знае накъде и как ще расте тялото занапред и как точно ще се разтегне от това татуировката. Ако все пак решите да се бележите за цял живот на възраст под 18 години, по-добре изберете абстрактна и несиметрична картинка.
Дори и да сте навършили 18 години, по тялото ви има зони, на които шансът татуировката да се деформира е по-голям. Не е препоръчително жена да си прави татуировка на корема, дори и да не обича деца, да страда от безплодие и да е дала обет за сексуално въздържание. Тлъстините най-често атакуват именно корема. Повярвайте ни, едно малко огнедишащо драконче ще изглежда също толкова добре (или даже по-добре) на гърба или на рамото ви, където ще запази вида си по-дълго.
Имайте предвид, че татуировките не са уместни за показване винаги и навсякъде. Затова си направете татуировката на място, което може лесно да се скрие под дрехите дори и в летните жеги. Може да ви се наложи да се запознаете с консервативните родители на приятеля си или пък да се явите на крайно важно за кариерата ви интервю. Така че ако идеята ви за татуировка може да се скрие само под пуловер с висока яка – помислете за друг вариант.
Не си мислете, че за татуировката си ще платите само веднъж. Дори и най-добрите татуировки понякога изискват корекции. Поправките разбира се струват много по-евтино от самата татуировка, но трябва да предвидите средства и за тях.
Хубавата татуировка просто не може да бъде евтина. Това е желязно правило. Затова в никакъв случай не отивайте при кварталния татуировчик-любител, който срещу стек цигари ще ви нарисува на кожата картинката, която искате… е, може би не точно онази, която искате, но подобна? Твърде вероятно е въпросният човек да няма почти никакъв опит, да има художествени заложби на средно ниво и да ползва мастило, което не е специално предвидено за целта. Такива оцветители често се “разтичат” по кожата или пък избледняват на места. Обикновено хората, които са се оставили в ръцете на аматьор, години по-късно се обръщат към професионалисти за корекция или промяна на татуировката – а това струва по-скъпо, отколкото нова татуировка.
Дори и в професионални студиа, недейте да пестите пари за качествено мастило. Ако ви предлагат няколко различни вида, смело изберете най-скъпия. Дори ако татуировчикът ви казва, че мастилата “в общи линии са почти еднакви”. Колкото е по-добро мастилото, толкова по-рядко ще ви се наложи да правите корекции на татуировката и толкова по-малко пари ще дадете за нея. Запомнете, че използваното мастило има по-голямо значение за качеството на татуировката, отколкото използвана машинка.
Татуировките могат да бъдат цветни или черно-бели. Последните често включват и нюанси, например сиво. Но цветните татуировки винаги струват по-скъпо, а са по-малко устойчиви.
Ще срещнете и предложения за временни татуировки. При тях боята се инжектира не в дълбоките слоеве на кожата, а в най-горния, който се обновява периодично. Този слой кожа за около половин година се сменя напълно, оставяйки татуирания преди участък напълно чист и неопетнен. Често обаче се стига до нежелан резултат – половин година картинката се обезобразява и постепенно се превръща в мръсно петно, върху което просто ще ви се наложи да си направите перманентна татуировка.
Ако идеята ви е да отидете в тату-студио с реплика от сорта на “искам да си направя татуировка, но не знам колко голяма, къде и какъв цвят”, по-добре си стойте вкъщи. Дайте си време за размисъл, за да решите какво точно искате. За да не съжалявате после за направената татуировка, трябва най-малкото да знаете основни параметри на желаната от вас картинка – идея, цвят, размер, място на тялото, където да се намира.
Да предположим, че всичко, което казахме дотук ви е известно. И че сте наясно къде е най-добрият тату-салон, сигурни сте, че там работи професионалист и сте събрали необходимата сума. Все пак не бързайте. Купете си татуировка-ваденка, която да прилича максимално на избраната от вас картинка и я отпечатайте на съответното място по кожата ви. Ходете с нея, докато не падне сама. Наблюдавайте собствените си усещания за нея и реакциите на околните. Ако след този експеримент останете доволни от резултата, най-вероятно наистина няма да съжалявате за решението си.
Не е препоръчително и да си правите татуировка през лятото, в най-големите жеги, когато смятате да отидете на море. Разбира се лятото е сезонът, в който е най-логично човек да се замисли за татуировка. Прясно направената татуировка обаче трябва да се пази от външни фактори (замърсяване, вода, слънце, пот) поне една седмица, за да запази добрия си вид. Замърсяването на татуирания участък може да доведе до инфекции, водата и потенето могат да накарат мастилото да избледнее, а слънчевата светлина може да доведе до изгаряне… Така че или си предвидете седем дни кротко стоене вкъщи за “възстановяване”, или си направете татуировка в друг сезон. Успех!