Днешно време мнозина така или иначе работят на компютър и с достъп до Интернет.
Затова често се изкушават да поиграят компютърни игри, да прочетат новините или пък да се логнат в профила си в някоя социална мрежа… Но последното всъщност не е чак толкова вредно.
Напоследък рекламирането на продукти и услуги в социалните мрежи набира все по-голяма популярност. По-долу ще ви представим резултатите от проучване относно използването на социални мрежи на работното място.
Често служителите имат възможност да ползват активно интернет само на работното си място. В някои компании е наложена забрана за ползването на услуги от рода на ICQ и Skype. Много служители обаче ползват онлайн-версиите на въпросните IM-клиенти, без да инсталират съответните програми на служебния компютър. Някои от потребителите признават, че за всеки случай изтриват архивите на посещенията си във въпросните интернет-страници на края на работната смяна, за да не разбере ръководството за нарушенията на забраната. Понякога обаче ръководството налага ограничения и за достъпа до социални мрежи.
Ето и резултатите от допитването:
Въпрос – можете ли да ползвате социални мрежи на работното място?
Отговори: Не, системният администратор е затворил достъпа до всички социални мрежи. – 18.9 %
Отчасти, имам достъп само до професионално ориентирани мрежи. – 4 %
Отчасти. Затворен е достъпът само до български социални мрежи, но услуги като Facebook и Flicr са на мое разположение. – 5.3 %
Официално – не, ръководството е наложило устна забрана, но не е ограничило достъпа до социалните мрежи. – 18.9 %
Да. Няма забрана за ползването на социални мрежи, но имаме твърде много работа, за да ни остава време за тях. – 15.2 %
Да. Няма забрана за ползването на социални мрежи и често си почивам, общувайки с приятелите си в тях. – 25.8 %
Да. Не можем да изпълняваме служебните си задължения без използването на социални мрежи. – 7.2 %
Други отговори – 4.8 %
Според статистичните данни за 2010 година 47.1 % от допитаните нямат възможността да ползват социални мрежи на работното си място, тъй като рискуват да бъдат уволнени заради това. Други 48.1 % се радват на по-либерално отношение от страна на началниците и могат спокойно да ползват социални мрежи. Някои работодатели налагат строги ограничения за използването на подобен род услуги (18.9 %), но други разчитат само на устната забрана и съвестта на служителите си (пак 18.9 %).
В някои компании са в сила частични забрани – достъп само до професионално ориентирани мрежи (4 %) или пък забрана само за локалните социални мрежи, без ограничение на достъпа до международните такива (5.3 %).
Други 7.2 % от участниците в анкетата твърдят, че работата със социални мрежи е жизнено необходима за изпълняване на служебните им задължения.