Въпреки че лятото вече безвъзвратно отмина, вероятно не ви е останало време да се погрижите за лицето си след лятната отпуска.
Затова в поредица от няколко материала ще ви дадем насоки как да сторите това.
Пак… пъпки!
Причините:
Лятото и особено в края на сезона често ни излизат пъпки. Причините за това може да са различни. Първата и най-вероятна е промяната в климата. Лятото е свързано с жеги, прах, а в градовете и със смог. Естествено е кожата ни да се опита да се защити от външните условия, отделяйки активно пот и мазнина, които се смесват с прахта. В резултат на това порите се замърсяват и възпаляват, излизат пъпки.
Втората причина за появата им е храненето. Често хората се връщат от почивка сред природата, където са се хранили правилно, с много плодове и зеленчуци. През първите дни след завръщането в нормалната градска среда организмът се адаптира към промените в храненето – поеманите вещества и хранителния режим. Така че дисбактериозата може да причини появата на гнойни пъпки, които обикновено излизат на челото и слепоочията. Междувременно болезнените зачервени пъпки на брадичката обикновено са признак на хормонални нарушения.
Решението:
В домашни условия: Първо – не пипайте и не изстисквайте пъпките, иначе ще станат повече. По възможност си мийте лицето няколко пъти на ден с пяна за миене или гел, почиствайте кожата с подходящ тоник или плодови киселини, съответстващи на вашия тип кожа. Проблемът е, че през това време на годината при много хора pH на кожата е повишено.
Можете да го регулирате с помощта на плодови киселини – те създават неблагоприятна среда за бактериите, намаляват отделянето на мазнина, свиват порите и подсушават. Ползотворни са и маските с бяла глина.
Погледнете етикета на средството, което използвате за миене на лицето си. На него трябва да е посочено pH, което да е максимално близко до това на здравата кожа (5.5). Ако на етикета не пише нищо за pH, най-вероятно нивото му е много по-високо.
В козметичния салон: Ултразвуково почистване, процедури с плодови киселини, мезотерапия (инжектиране с витамини), озонофореза (насищане на кожата с кислород).