Развива ли се днес женският организъм по-бързо? Ако да, на какво се дължи това?

Изследователи подозират, че причината е в заобикалящите ни пластмасови изделия - съставките на пластмасата деформирали човешкия организъм.

Днес дори момичета на 9-10-годишна възраст влизат вече в пубертета. Статистиките показват, че той настъпва много по-рано, т.е момичетата започват да се развиват като жени още преди да навършат 13 години.

Според изследователите една от причините за това ранно развитие са пластмасовите изделия или по-точно веществата, от които са съставени те.

Пластмасата влияе и на момчетата

Токсикологът Гилбърт Шьонфелдер предполага, че чрез въздействието си върху човешкия организъм някои от пластмасовите изделия водят до деформация на женските и мъжките полови органи, както и до ракови заболявания. Съставки на пластмасата, като бисфенол А, бифенил или диоксин действат подобно на естрогена както върху момичетата, така и върху момчетата. А ранното производство на естроген предизвиква по-бързото развитие на женския организъм.



Датският изследовател Андерс Юул доказва, че вследствие на този процес гърдите на момичетата започват да се развиват с цели 6 години по-рано, отколкото преди 100 години. Освен това той установил, че през периода от 1991 до 2006 година пубертетът при момичетата настъпвал все по-рано. През 2006 година момичетата на 10-годишна възраст започвали да се развиват като жени.

Последиците от злополука с химикали в Мичигън през 1973 година са също доказателство за това, че съставките на пластмасата насърчават развитието на организма. В кърмата на много майки са се отлагали вредни вещества, които са били предавани директно на техните дъщери. При тези момичета пубертетът настъпил по-рано. Те били пренатоварени от това прибързано развитие и имали - в прекия смисъл - незряло поведение.

Пластмасата е вредна!



Подобните на естроген вещества крият опасност и за момчетата. Според германския експерт Андреас Гийс те най-вероятно са причината за намаленото производство на сперматозоиди, както и за тяхното лошо качество. Освен това е възможно вредните съставки да въздействат и върху мозъка, причинявайки хиперактивност при засегнатите деца.

Въпреки че според много други експерти пластмасата не е вредна, Гийс препоръчва да се пазим от нея. Колкото по-малко контакт имат децата с пластмасови изделия, толкова по-нормално ще е тяхното развитие, казва експертът.

Източник:DW