Някои диетолози и изследователи в областта на медицината смятат лененото масло за най-полезната добавка към храната заедно с комплексните мултивитамини.
Почти всеки орган в тялото ни може да се възползва от някоя от неговите съставки, в това число сърдечносъдовата, имунната, репродуктивната, нервната система, както и костите.
Някои от фактите в подкрепа на това мнение са:
- Изследвания доказват намаляване на случаите на рак на гърдата и дебелото черво при хората, в чиято храна присъстват голямо количество лигнани (неразтворими целулозни фибри, на които лененото масло е до 100 пъти по-богато отколкото други пълнозърнестихрани.
- Съществуват данни, че Омега-3 ненаситените мастни киселини помагат за понижаване на холестерола и триглицеридите в кръвта, като по този начин намаляват наслагванията по стените на съдовете, водещи по повишен риск от удар и тромбоза.
- Лененото масло помага срещу високо кръвно, възпаления, задържане на вода и понижена функция на имунната система.
- Намалява времето за възстановяване на мускулите след големи натоварвания.
- Увеличава енергичността и потентността.
- Ускорява зарастването на натъртванията и охлузванията.
- Улеснява отслабването като увеличава обмяната на веществата и изгарянето на мазнините.
- Подобрява усвояването на калция.
- Заздравява ноктите.
- Според някои изследвания подобрява способността на организма да се справя с пристъпи на астма и облекчава състоянието при екземи, псориазис, пърхот, ревматоиден артрит и диабет.
- Намалява риска от атеросклероза като спомага за премахване на атеросклеротичните плаки/отлагания особено по големите и средни кръвоносни съдове.
- Има данни, че успешно се прилага при някои случаи на депресия и шизофрения и постменструален синдром (ПМС) при жените.
За съжаление храненето на съвременния човек рядко успява да осигури необходимите количества ненаситени мастни киселини, пишат здраве.bg.
Най-богатите източници на тези вещества – лененото семе, рибата (особено тази от студените водни източници), соята и канолата рядко присъстват в диетата ни.
За сметка на това храни като червеното месо и яйцата увеличават производството в тялото на вредни простагландини. Лененото масло може да помогне за възстановяване на баланса.
От какво количество се нуждаем
Препоръчителната дневна доза ленено масло за повечето хора над 18-годишна възраст е 1000 мг дневно, приемана на 1 до 3 пъти.