В борбата за идеална фигура е важно не само поддържането на физическата форма, но и здравословното хранене. Особено онова хранене, с което започвате деня си.
Да ям или да не ям?
В продължение на десетки години учените намират все нови и нови рискови фактори на “гладните” диети. В крайна сметка са стигнали до извода, че нито една от системите за отслабване, изключващи закуската, не може да бъде ефективна.
Защо е така? Защото пропускайки най-важното си хранене за деня човек се обрича на цял ден живот като “зомби”. Резкият спад на нивото на кръвната захар предизвиква чувство на апатия и умора.
За да се възстанови по-бързо, организмът отчаяно “плаче” за глюкоза. Т.е. чувството за глад не само няма да отслабне, ами напротив – до смърт ще ви се прияде сладко.
Мозъкът, който не си е получил порцията глюкоза, която му е необходима за нормално функциониране, дава на организма сигнал за изработване на внушителна доза адреналин, за да използва като резервно гориво мускулните запаси от глутен.
Адреналинът е хормона на стреса, активното му отделяне означава “Имаме проблем, всички системи на организма трябва да са в бойна тревога!”.
Раздразнителността, слабостта, агресията и разсеяността са вечните спътници на гладуващия. За физическа активност и тежък труд пък не може да става и дума – твърде много енергия изискват.
Теория и практика
На теория е възможно човек, който не закусва, да отслабне стабилно и за постоянно. Но на практика – не. Излишните килограми ще изчезнат не заради изгорените мазнини, а заради намаляването на мускулната маса и нарушението на водния баланс.
За тези няколко килограма вие влизате в неравностоен двубой срещу собственото си тяло – то ще прави всичко възможно, за да осъзнаете грешката си, тъй като възприема ситуацията като борба на живот и смърт. В крайна сметка вие непременно ще се предадете и потисканите дотогава желания ще избликнат с пълна сила, карайки ви да ядете все повече и повече и да предпочитате не засищащата, а калоричната храна.
Така свалените килограми бързо се възвръщат, понякога водейки си за “компания” и едно-две нови килца.
Позволената закуска
Всички кошмари на гладните сутрини се сриват пред една проста истина – няма смисъл да се отказвате от закуската, ако искате да отслабнете. Закуската е основният ви помощник в борбата срещу излишните килограми.
Американски учени са доказали, че закуската спомага за отслабването. Този извод е направен след десетгодишно проучване, в което някои от участниците не закусвали, други закусвали със здравословни нискокалорични храни, а трети си угаждали на всички желания. Резултатите показват, че закусващите имат по-ниско телесно тегло от онези, които гладуват сутрин.
При първата група участници метаболизмът се забавял до 4 %, при положение че през деня те рядко успявали да се въздържат от похапване на допълнителни порции.
Оказало се също така, че жените сутрин могат да ядат каквото си поискат, докато сред мъжете по-слаби са онези, които закусват със здравословни нискокалорични храни.
Формулата на успеха
Вече има списък на продуктите, които подхождат идеално за диетична закуска независимо от пола или възрастта на човека.
1. Зърнени храни
Кашите от зърнени продукти (несмлени), пълнозърнестият хляб, кълновете или пък мюслито – всяко едно поотделно, или пък смесени. Сложните въглехидрати ще ви дадат енергия, която ще се изразходва за активен и пълноценен живот, а не за натрупване на излишни тлъстини.
2. Зеленчуци
Благодарение на съдържащите се в тях фибри ще се заситите по-бързо и ще изпитвате глад по-рядко. Витамините и минералите в зеленчуците пък ще ви помогнат да изглеждате толкова добре, че на никого няма да му хрумне дори, че в момента спазвате диета.
3. Яйца и обезмаслени млечни продукти
Белтъчините, съдържащи се в тях, се усвояват лесно от организма и му дават енергия за спортуване. Мускулите стават по-еластични и стегнати, а тлъстините изгарят по-бързо.
Така че ако ваш “отслабващ” познат с апетит си хапва на закуска ароматен омлет от две яйца със зеленчуци и при това гризка бисквити за десерт, можете да не се съмнявате – той е на прав път.