Автор
Woman.bg

Тайните на пълноценното хранене за вашето дете

Правилното хранене трябва да позволява на децата не само да попълват запаса си от енергия, но и да растат и да се развиват интензивно.

Липсата на различни хранителни вещества може да доведе до забавяне на растежа, на физическото и умственото развитие, а също така и до нарушения във формирането на костната система и зъбите. Това важи най-вече за децата в ранна предучилищна възраст. Нуждата на растящия организъм от повече храна, несъвършената храносмилателна система и повишеният метаболизъм стават основна причина за редица усложнения при организацията на здравословното хранене на децата.

Родителите се стараят да хранят детето си така, че да му осигурят здрав апетит и правилен растеж и развитие. Особено трудно е съставянето на хранителен режим за деца, които започват да учат. През този период все още неукрепналият детски организъм трябва да поеме нови натоварвания, с които все още не е свикнал. Как да помогнем на детето си да бъде здраво и да се развива правилно?

Преди всичко запомнете, че е вредно не само недохранването, но и прекомерното или еднообразно хранене.

Прието е количеството хранителни вещества да се измерва в калории (единицата отразява количеството топлина, което може да повиши температурата на 1 л. вода с 1 градус по Целзий). За различни възрасти броят на поеманите калории за ден е различен:

Колко калории на ден да приема вашето дете според възрастта му:

От 3 до 5 години - 1500
От 5 до 8 години - 1800
От 8 до 12 години - 2000
От 12 до 16 години - 2400



Що се отнася до качествения състав на храната, той трябва да е съобразен с възрастта на детето, училищните и извънучилищните натоварвания и климатичните условия.

Храната на детето трябва да е разнообразна (месо, млечни продукти, растителни продукти) и да съдържа достатъчно количество витамини и минерали.

През последните години вегетарианството става все по-популярно и все повече хора се придържат към храненето с растителни продукти. Не се препоръчва обаче да лишавате детето от месо.

Растителните храни имат редица предимства, но не могат да заместят месото, рибата, млякото и яйцата. Точно в тези продукти се съдържат необходимите за детето вещества, които отсъстват в растителните храни. Става въпрос преди всичко за пълноценните животински белтъчини, някои витамини и минерали - витамини от групата В, витамин D, калций, желязо и цинк. Рибата е и чудесен източник на витамини РР, витамини от групата В, както и на фосфор.

Недостигът на тези вещества може да доведе до анемия, понижаване на хемоглобина и в резултат на това до влошаване на снабдяването на тъканите с кислород. Диагноза “анемия” може да бъде поставена, ако на възраст до 6 години детето има показатели за хемоглобин под 110 гр/л, а на възраст до 14 години – под 120 гр/л. Децата с понижен хемоглобин в никакъв случай не бива да бъдат подлагани на вегетарианска диета.

Недостигът на пълноценни белтъчини влияе зле на растежа и развитието на детето. В следствие на това може да се стигне до нисък ръст и слабост на мускулите. Изводът е ясен – детето е добре да поема пълноценни белтъчини с храната си всеки ден. Не бива да забравяте, че излишъкът от белтъчини натоварва бъбреците и замърсява организма с голямо количество отпадъчни продукти, а засилването на процесите на гниене в храносмилателния тракт понижават общото самочувствие.

Най-добрият вариант е да използвате месни продукти, специално създадени за деца. Детските колбаси са по-бедни на мазнини. Те са с намалено съдържание на сол, в тях липсва алергенът глутен.

На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Те са с добавени полезни или отнети вредни съставки. В мрежата от хранителни магазини можете да откриете колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други.

Хранителният режим на детето задължително трябва да включва растителни продукти. Растенията са основен източник на жизнено важни за организма витамини, минерални соли, микро и макроелементи – цинк, мед, селен, калий, магнезий. Освен това растителните храни съдържат фитонициди, фибри и органични киселини. Фибрите имат благотворно влияние върху дейността на стомашно-чревния тракт, подобряват перисталктиката и предпазват от запек.