“Хляб и зрелища” вече не е актуален лозунг. Хляб (както и масло, мляко и т.н.) си имаме предостатъчно, но пък имаме нужда от зрелища, и то от такива, които да ни разтърсят…
Ако имате кураж, възможност и желание – направете си опасно пътешествие.
Хората обикновено избягват близките срещи с пирани, тъй като тези рибки са известни с лошия си нрав и острите си зъби. Ако обаче сте готови да скъсите дистанцията с тях, идете в Южна Америка. Гидът ще ви научи как да балансирате с кану и да ловите пирани с помощта на корда и кукичка.
Може да не обичате студа и все пак да карате сноуборд… не точно сноуборд, а сандборд. Спускането с дъска по пясъчни склонове е достъпно в Перу. Местните си седят кротко под парещото слънце и примират от скука и жега. Изведнъж идва лудият гринго. Плаща им, след което половин час се катери до върха на склона и накрая се пуска с дъска, като пускането му продължава точно две минути. Забавно преживяване както за вас, така и за зрителите.
Няма как в този списък да пропуснем рафтинга, особено този по р. Карнали (Непал), която е най-буйната река в Хималаите. Водата тръгва от високо в Тибет и се спуска през редица ждрела и девствени гори. Ще трябва около два дни покорно да мъкнете багаж към стартовата точка, после обаче ще се плискате във водовъртежи, ще прескачате прагове и ще прелетите покрай много каньони и пустинни плажове.
Рафтингът има едно основно правило – за да излезете “сухи” от водата, трябва да приемете правилата на реката, да се слеете с нея и да влезете в бесния й ритъм.
Има реки с различна категория на трудност. По международни стандарти категориите са шест. Праговете на първа и втора категория са най-лесни, не изискват особени умения, нито физическа издръжливост. При такава разходка можете спокойно да се наслаждавате на гледките и да насочвате леко лодката с греблото. На маршрути от тези категории се допускат както деца, така и по-приключенски настроени пенсионери.
Трета и четвърта категория в рафтинга са по-сложни и изискват известна подготовка от участниците – както физическа, така и техническа. Натоварването е по-голямо и предполага повече издръжливост, по-бърза реакция и по-добри умения за маневриране във водата. Възможни са екстремни ситуации, но не и такива, застрашаващи живота.
Още един сблъсък с дивата природа – наблюдение на индийски тигри. Тигровият резерват Канха, разположен в централна Индия е едно от малкото места, където тези животни се разхождат свободно. Там можете да се придвижвате само с джип или яхнали слон. Тигрите умело се крият в местната флора, но продължителното дебнене със сигурност ще ви позволи да ги видите.
Гмуркането в подводните пещери край бреговете на Франция ще ви помогне да преодолеете най-разпространените човешки фобии – страха от затворени пространства, страха от удавяне и страха от самота. Приключението започва в приказно красива синя лагуна и завършва на дълбочина от 60 метра. Опитайте се обаче да не пипате подводната флора и фауна по време на гмуркането. Коралите могат да ви оставят труднозарастващи рани, а е много лесно да се порежете на тях.
Преди да се решите да излезете в открито море, желателно е да преминете курс по обучение. Така че не плувайте сами – непременно трябва да имате опитен човек с вас. Първо, ако нещо не е наред с кислородната ви бутилка и не можете да я ползвате повече, партньорът ви ще ви даде резервна. Тогава ще можете спокойно да излезете на повърхността. Второ, ако се закачите или заклещите някъде и не можете да продължите, помощта на човека до вас ще е жизнено важна. За да задържите тялото си хоризонтално под водата, не правете твърде дълбоки вдишвания, иначе постоянно ще изплувате нагоре.
Вече сте пробвали всичко това? Тогава се запишете във Френския легион. Трябва да сте на възраст от 18 до 38 години, със спортна форма на космонавт и интелект над средното ниво. Ще се наложи да се разведете с жена си разбира се и да сложите край на криминалното си минало. За сметка на това изпълненият с приключения живот в най-напечените точки на планетата ще ви е гарантиран…