Теглото на майката преди зачатието има решаващо влияние върху пола на детето, пишат от здраве.bg.
Италианският изследовател Анжело Ганячи е наблюдавал 10 хиляди бременни жени. Според него жените с тегло под 54 кг по-рядко раждат момчета, отколкото останалите (на 98 момчета в тази група се падат 100 момичета), докато в другия случай обикновено момчетата преобладават.
Затова много слабите жени трябва да са готови за вероятността да родят момиче. Американски изследователи са установили, че след екстремни периоди на глад, суша и други бедствия животните също по-малко раждат потомство от мъжки пол.
Сперматозоидите и ембрионите от мъжки пол са особено възприемчиви не само към недостатъчното хранене, но и към другите неблагоприятни фактори. Институтът за световното население и глобалното развитие в Берлин също отбелязва забележимата промяна в съотношението момчета/момичета в Източна Германия след падането на Берлинската стена.
През 1991 година са се родили няколко стотин момчета по-малко и учените обясняват това с факта, че през тази година хората са били повече подложени на стрес под влияние на конкретното политическо събитие.
След земетресения или стихийни бедствия броят на родените момчета също намалява. Стресът отново е посочван като причина за това.
Върху съотношението на половете влияе е сезонът. Доктор Ганячи подчертава, че при зачатие през есента се раждат повече момчета, а шансовете да се роди момиче се увеличават при зачатие от март до май.
Мъжките ембриони имат предимство в стадия на попадане в матката. “Клетките на мъжките ембриони се делят по-бързо, при тях процесите, свързани с обмяната на веществата, протичат по-бързо”, пише доктор Ганячи.
Но при бързото деление на клетките се повишава вероятността от нарушения. Засилва се действието на отровите и другите вредни вещества. По този начин по време на бременност и непосредствено след раждане вероятността за отклонения в развитието на момчетата е по-голяма.
Учените спорят дали химическото замърсяване на околната среда се отразява на съотношението между родените момичета и момчета. Американската изследователка Д. Дейвис е убедена в това. Тя твърди, че например нещастният случай в химическото производство в Сефесо (Италия) се е отразил на съотношението между новородените. При аварията в околната среда е попаднал отровен диоксин. Седем години след катастрофата в този регион са се раждали 2 пъти повече момичета, отколкото момчета.
Някои вещества също влияят върху сперматозоидите и възпрепятстват развитието на ембриона в матката. Никотинът е едно от тези вредни вещества. Японски и датски учени са установили, че пушенето преди зачатие и по време на бременност силно намалява вероятността за раждане на момчета. А ако и двамата родители са пушачи, вероятността за раждане на момиче се повишава с 1/3 в сравнение с непушачите.