Много хора смятат, че захарта от захарницата оказва различно въздействие на организма от тази, която се приема чрез консумацията на плодове.
Е, това не е така. И двата вида захар се разграждат до глюкоза, която се изразходва под формата на енергия, а остатъците се натрупват под формата на мазнини.
Все пак за предпочитане е плодовата захар, защото тя се абсорбира по-бавно, без да създава риск от износване на артериите, до какъвто води бързото увеличаване на нивата на кръвната захар в следствие на преработката на захарта от сладкишите и бонбоните,пише lekar.bg .
Митът, че захарта води до появата на диабет от тип 2 обаче, ще се окаже истина, а не просто мит. Малко или много, злоупотребата със захарни изделия може да предизвика появата на най-разпространената форма на диабет.
Същото важи и за вярването, че захарта състарява. Това е истина, тъй като прекомерната консумация на сладкарски изделия кара кожата да се състарява и съсухря по-бързо - колагенът привлича захарта, а след като молекулите на двете вещества се свържат, захарта повлиява на колагена. Той вече не е в състояние да изпълнява основните си задължения, а именно да осигурява елестичността на кожата.
Че захарта прави децата хиперактивни обаче, е измислица на загрижените баби. Тъпченето със сладкиши на малките човеци не е за препоръчване, но все пак несериозно е да се твърди, че захарта причинява хиперкативност.
В същото време захарта разболява сърцето. В следствие на прекомерната консумация на сладки храни, в организма се повишават нивата на опасните мазнини, наречени триглицериди. Тяхна е основната роля за запушването на на артериите, а оттам и за появата на различни болести на сърцето.