Компютрите, телефоните и интернет променят функциите на мозъка. Чували сме го доста пъти, но има нещо много интересно, свързано с това твърдение, пише в. "Монитор".
Оказва се, че влиянието на технологиите не винаги действа негативно на мозъка ни. Устройствата ни превръщали в т.нар. човек-мултифункционал. До този извод стигнали учени от Стандфордския университет, които още от 2009 г. изследват мозъчната дейност на хора, активно пребиваващи в интернет.
Устройства като компютри, таблети и смартфони, както и приложения от рода на социалните мрежи, дават все по-разнообразни възможности за достъп до информация.
Според учените сърфиращите в интернет днес се адаптират към бързо търсене, обработка и синтезиране на информация. Ако по едно и също време чатите с някого, гледате видео в Youtube, слушате музика и общувате във Facebook, то определено вече сте потребител-мултифункционал.
Според учените обаче е нужна технодиета, тъй като безкрайният поток от информация в един момент започва да оказва пагубно влияние на човешкия мозък. Оказва се, че смартфоните и социалните мрежи нарушават процесите на дълготрайна памет и умствено развитие.
Хората-мултифункционали се справят по-лошо от обикновените потребители с тестове, при които се изисква прескачане от една тема на друга, и често се „излагат” по въпроси от различни области. Причината е, че мозъкът на такива хора възприема огромни потоци информация, без въобще да я филтрира.