Продължение.
Как да се печете правилно
- Между първите 2-3 процедури трябва да има интервал от 72 часа.
- Следващите сеанси могат да се правят през ден, като пълният курс включва не повече от 10 процедури с постепенно увеличение на продължителността.
- За по-нататъшно запазване на тена можете да посещавате солариума 1-2 пъти седмично.
- Режимът на посещенията трябва да се състави индивидуално, с оглед на характеристиките на лампите, интензивността на желания загар и собственото ви самочувствие. Много е важно преди първото посещение на солариум да определите своя фототип кожа, от него зависи продължителността на процедурата.
- Непременно ползвайте защитни средства – специални очила (без тях може да ослепеете), шапка за коса, покрийте си гърдите, ползвайте специални кремове за солариум.
Кога солариумът е противопоказан
Колкото и парадоксално да звучи, солариум не трябва да посещават хора, които са обсебени от идеята да хванат тен. Статистиката показва, че жертви на нещастни случаи при посещение на солариум стават основно жени, за които хубавият тен е равностоен на наркотична зависимост.
Онези, които си знаят мярката и не пренебрегват лекарските препоръки, рядко влизат в списъка на пострадалите. Зависимостта от „изкуственото слънце“ вече даже си има име – танорексия. Има и определени признаци на заболяването:
1. Мисълта за поредно предстоящо посещение на солариума ви вдига настроението до горната граница.
2. Вие сте почетен клиент на салона и за един месец навъртате над 10 сеанса.
3. Винаги си взимате „максимални минути“, най-малко 15 минути на сеанс.
4. Започнали сте да „подготвяте почвата“ за закупуване на собствена солариум-машина.
5. Цветът на кожата ви неизменно трябва да е златист или бронзов. Бледната кожа ви се струва гнусна, а без посещение на солариума губите привлекателността си.
6. Солариумът ви дава нов прилив на сили и енергия и е по-ефективен от любимия ви антидепресант.
Има и медицински основания да откажете солариума:
- Хората с кожа от І и ІІ фототип трябва да се откажат напълно от солариума.
- Хората, които имат много лунички, бенки и родилни петна по кожата; имат в родословието си дърво заболели от злокачествени ракови образувания или пък са изгаряли някога много тежко на слънце, е опасно да ходят на солариум. При тези хора има вероятност за развитие на меланома.
- Под 18 години не трябва да ходите на солариум.
Противопоказания за солариум:
1. Злокачествени ракови образувания с каквато и да било локация;
2. Заболявания на кръвта и склонност към кръвоизливи;
3. Хиперфунция на щитовидната жлеза;
4. Системни заболявания на съединителната тъкан;
5. Хронични заболявания на жизнено важни органи (сърце, кръвоносни съдове, бъбреци);
6. Кахексия (изтощаване, болестно отслабване).
По време на бременност нямате работа в солариума в никакъв случай. Коремчето няма да ви пречи да почернеете, но по време на износването на дете хормоналните промени водят до повишаване на чувствителността на кожата към УВ-лъчи. В резултат от това могат да се появят грозни пигментни петна, при това устойчиви и много трудни за отстраняване. Друго – по време на бременност имунитетът е понижен, затова се повишава и рискът от развиване на рак. Нали не искате да имате рак?
Има и състояния, в които солариумът ще ви повлияе лечебно. Но преди да се подложите на процедурата трябва да се консултирате с лекар. „Слънчевата“ светлина през зимата е полезна за хора, страдащи от акне, псориазис и някои други кожни заболявания. Ултравиолетовите лъчи облекчават и заболяванията на гръбнака, последиците от счупвания, миозитите (възпаление на мускулите) и заболяванията на нервната система (например невралгия).
Очаквайте продължение.