Дами, решихме, че след като ви запознахме с най-малките барове по земното кълбо е редно да се спрем и на най-малките държави по него.

Затова в една статия ще ви представим любопитни факти за 5-те най-малки държави в света, които компенсират малката си площ със спиращи дъха гледки, зрелищни атракции, богато културно наследство и интересна история.

Тувалу

Тувалу се намира на верига от ниско разположени коралови острови, чиято най-висока точка е с надморска височина 5 метра. С обща площ от само 26 km², Тувалу е малък остров в Тихия океан.

Покачването на морското равнище, ерозията на бреговете и нарастващата популация се превръщат в сериозни проблеми, които значително усложняват живота на острова.

Науру

В северната част на Соломоновите острови, южно от Маршаловите се намира малкият остров Науру. Това живописно място, с площ 21 квадратни километра, може да се похвали като единствената република без официална столица.

Най-важният източник на доходи за населението са фосфати от гуано или птичи тор.

Около 95% от заетите науруанци работели за правителството, а на другите то осигурявало безплатно образование и медицинско обслужване. Но въпреки това само една трета от децата имат средното образование.

Интересно е да се отбележи, че през 1970 година науруанците са били сред най-богатите хора на планетата.

Монако

Княжество Монако, намиращо се на Френската Ривиера, е с площ 1.98 квадратни километра – приблизително колкото Сентрал Парк в Ню Йорк.

Въпреки че, заема изключително малка площ на картата, Монако е най гъсто населената държава на Земята с население от 35,657 души, което прави 23,660 човека на 1 км².

Освен с красиви гледки и екзотични растения градът може да плени своите посетители с океанографския музей, представящ различни интересни факти за морското дъно.

Други впечатляващи атракции са восъчният музей на принцовете на Монако, смяната на караула на двореца, казиното в Монте Карло, както и пистата на Формула 1, която ежегодно събира хиляди туристи.

Интересно е да се отбележи, че дълго време Монако не е имала данъци върху дохода, което я превръща в данъчен рай за богатите чужденци и чуждестранни фирми.

Това се е отразило на популацията, тъй като по-голяма част от населението не е местно. В действителност едва 1:5 са монегаски. След дълъг спор с Франция, Монако започва да налага данъци върху доходите на всички свои жители, които не са родени там. А за родените там излязла забрана да посещават казината, като компенсация за това те не трябва да плащат данъци върху дохода си.

Ватикан

Ватикан е с площ 0, 44 квадратни километра или приблизително колкото едно игрище за голф.

Ватикан е анклав, т.е. от всички страни е обкръжена от италианския град Рим. Тази малка, но могъща държава е суверенна територия на седалището на Католическата църква - Светия Престол.

Държавата Ватикан е създадена през 1929 година, вследствие подписването на Латеранските договори. Оттогава тя е управлявана от Папата - избран монарх, чийто престол не е наследствен. Той разполага с абсолютна мощ и представлява законодателната, изпълнителната и съдебната власт.

Друг любопитен факт за малката страна е, че няма постоянни жители. Гражданство на Ватикан се предоставя на тези, които работят там, както на техните съпрузи и деца. След като прекратят работата си, то се отменя.

Във Ватикан се намира най- известната католическа църква в света, базиликата “Св. Петър”, а пред нея е площадът Свети Петър, който се отличава с египетски обелиск в центъра му.

Сред многото забележителности, които заслужават да бъдат видени са дворецът на Ватикана и резиденцията на папата, която е разположена на почти 14 акра земя.

Сийленд

Сийленд е с площ 550 квадратни метра, което я прави най- малката държава в света. Тя е разположена на изоставена британска военно- морска платформа.

Макар да има само 5 постоянни жители Княжество Сийленд си има конституция, герб, знаме, валута(сийлендски долар) и отговаря на всички критерии за държава, указани в конвенцията от Монтевидео за правата и задълженията на държавите.

Княжество Сийланд е микронация, намираща се на бивша военна платформа на около 10 км от английския бряг близо до град Ипсуич.

През 1967 англичанинът Пади Рой Бейтс, заедно с членове на своето семейство я завзема и в края на годината я обявява за независима държава, като провъзгласява себе си за княз Рой I, съпругата си Джоан за принцеса, а все още непълнолетният си син Майкъл за принц и престолонаследник.