Версай – резиденцията на Краля-Слънце
Несъмнено една от най-известните и посещавани забележителности във Франция е дворецът Версай, който е разположен в китно предградие на Париж.
Славата му привлича безброй желаещи да научат как е живял и се е развличал най-скандалният френски крал – Луи ХІV.
Когато младият крал посещава двореца на своя финансов министър Никола Фуке във Во льо Виконт и вижда великолепието на тази резиденция, решава да си построи собствен дворец, който да е сто пъти по-красив.
Така през 1681 г. строителството на Версай започва и неголемият ловджийски дворец до Париж е превърнат в най-разкошната кралска резиденция в Европа.
Лувърът – световноизвестният дворец-музей
Лувърът в Париж е архитектурен шедьовър, който е доизграждан и осъвременяван в продължение на стотици години от множество архитекти.
Историята на Лувъра започва през 1190 г., когато кралят на Франция Филип-Август нарежда да се построи крепост, която да защитава Париж от евентуални нападения. Неговият последовател Карл V разширява укрепленията на Лувъра и го обкръжава с ров.
Едва през ХVІ век настъпват забележими промени – кралят Франциск І взима решението да се премахнат укрепленията, а замъкът-крепост да бъде превърнат в резиденция. През следващите 400 години към ренесансовата част на постройката са добавяни нови и нови елементи.
Алхамбра на Фердинанд ІІ
Прекрасният дворец Алхамбра в Гранада, Южна Испания е забележителен архитектурен паметник., привличащ хиляди туристи годишно.
Различните части на Алхамбра са построени през различни векове, но повечето, които са запазени днес датират от XIV век и по точно от периода на управление на султан Юсуф I.
Наследникът на династията на Насридите изгражда това семейно гнезденце в пълно съответствие с арабските традиции.
Уникалният цвят на стените, който е резултат от смесването на червена глина и камък, дава и името на Алхамбра, което произлиза от арабската дума за „червен“.
През 1492 г. Алхамбра пада под обсадата на Фердинанд ІІ Арагонски, който започва пълно „обновяване“ на сградите - външните цветни стенописи са замазани с боя, позлатата е свалена, а източните мебели са използвани за дървен материал, като по този начин убежището на мавританските султани е превърнато в християнска обител.
През следващите векове дворецът неведнъж е променял облика си от кулите до фундамента, а в началото на ХІХ век е пострадал сериозно при разрушително земетресение.
Шенонсо – дамският замък
Съперничещият си с Версай по красота на ландшафта и интериорния разкош замък Шенонсо се намира на 20 км. южно от френския град Тур.
Изящната провинциална резиденция, наричана „Дамски замък“, винаги е била под покровителството на забележителни жени като Екатерина Медичи, Диана де Поатие, Луиза Лотарингска.
Дори строителството на замъка е започнато под ръководството на Катерина Бриконе, чийто мъж Томас Боайе, интендант на краля Франциск І, успява да откупи имението от разточителните му собственици и през 1515 г. разгръща строежа върху фундамента на средновековна мелница.
По-късно Диана де Поатие, фаворитка на крал Анри ІІ, получава замъка Шенонсо като подарък от своя щедър възлюблен. Знатната дама превръща зданието във впечатляващ замък, свързващ бреговете на река Шер.
Австрийският замък Хоензалцбург
Безспорно един от най-красивите градове е Залгбург - поетичен, хармоничен, светъл и музикален, както и подобава на града на Моцарт. Неслучайно именно тук се намира и най-големият замък в Централна Европа, наречен Хоензалцбург.
Хоензалцбург е построен през 1077 г. по поръчка на архиепископа Гебхард. По-късно той е променян и дострояван чак до ХVІІ век.
Сега тази крепост се смята за една от най-добре запазените в Европа. Сред задължителните забележителности, които трябва да се видят в замъка са килиите за мъчения, които за щастие отдавна не се използват по предназначение.
Шильонският замък в Швейцария
Основният туристически маршрут през Швейцария по един или друг път ще ви отведе към знаменития Шильонски замък.
Строителството на този архитектурен брилянт започва още преди Х век, а собственици на замъка са били последователно местните епископи и Савойските крале. Чак в края на ХVІІІ век замъкът става собственост на швейцарския кантон Во.
Шильонският замък е изграден върху скалист остров и представлява сложен архитектурен комплекс от над 25 свързани помежду си сгради.
Интериорът е пълен със старинни доспехи, мебели и ценни произведения на изкуството.
Интересен е и фактът, че на територията на Шильонския замък има и плаж, който е открит за къпане, тъй като бреговете на островчето се мият от изключително красивото Женевско езеро.