Косата се нуждае от ежедневни грижи. Редовното сресване (най-добре два пъти на ден) е от голямо значение за състоянието й.
При ресане се стимулират нервните окончания на скалпа, като по този начин се активизира кръвообращението и косата става по-здрава и расте по-бързо.
Зъбците на гребена или четката трябва да са със заоблен връх, за да не нараняват кожата. Сресването вентилира добре косата и до известна степен я почиства, премахвайки праха. При мазна коса, задържаща повече прах, се препоръчва да ползвате гъст гребен със слой хигроскопичен памук в основата на зъбците.
При дълга коса сресването трябва да започва от върховете, а при къса коса – от корените. За къса коса ползвайте само гребен. Ако дължината надвишава 25-35 см. най-добре ползвайте първо четка, а после вече гребен.
С четка безболезнено ще разрешите дълга и оплетена коса. Ако е много дълга, трябва да я фиксирате на кичури близо до скалпа и да ги разрешите по цялата дължина. След тази подготовка косата лесно се сресва и подрежда с гребен. Старайте се да не разтягате косъма при разресване и да поддържате четките и гребените си чисти.
Гребените обикновено се правят от твърда гума (ебонит), затова ги почиствайте с топла (но не гореща) сапунена вода. В гореща вода ебонитът омеква, придобива сивкав цвят и се обезформя. Особено важно е да почиствате редовно четките си за коса. Четката се замърсява по-бързо от гребена заради гъстотата на зъбците. Трябва да се почиства веднъж на 2-3 дни с разтвор от сапун и амонячен спирт. Измиването става лесно с обикновена четка за ръце. Преди да миете четката за коса, почистете я от останалите косъмчета и пърхот.
Пърхотът се изтръсква лесно с удар по твърда повърхност, при това оплетените замърсявания падат към върха на зъбците. Почистете ги с рядък гребен или остър шиш. Четката се измива лесно с резки удари на зъбците по повърхността на сапунена вода. След измиването я изплакнете добре, подсушете я с кърпа и я оставете да изсъхне. Важно е да почистите и задната страна, която също влиза в контакт с косата.
Всеки човек трябва да има собствен гребен и собствена четка. Недопустимо е тези атрибути да се ползват от двама и повече души, тъй като пренасят микроби и други микроорганизми. При миене, ресане и втриване на балсам/серум механичното въздействие води до падане на известен брой косми. При това обаче окапват старите и „мъртви“ косъмчета. Имайте предвид, че жизненият цикъл на един косъм е около 4 години. Умерената загуба на косъмчета е нормално явление, особено през пролетта и есента.
За едно денонощие е нормално да паднат до 80 косъма. Те окапват заедно с луковицата/корена, но фоликулът, в който се заражда новият корен, остава в кожата. Затова косата пораства отново. Ако косопадът е засилен и изгубеният обем не се възвръща по естествен път, това е признак за заболяване (нарушения на нервната и ендокринната система или на метаболизма). В такива случаи простите хигиенни мерки не са достатъчни и трябва да потърсите лекарска помощ.