Наскоро от Инфекциозна болница в София алармираха, че вече забравени зарази се завръщат. Сред тях е и паротитът, наричан още заушка, е една от тях.

Заболяването се причинява от вирус и е силно заразно, като се пренася по въздушно-капков път. Инкубационният период е от 14 до 25 дни, като болният е заразен през първите 7 до 9 дни след появата на симптомите.

Болестта поразява предимно децата на възраст между 5 и 15 години. Обикновено периодът на най-голямо разпространение е в края на зимата и през пролетта. Симптомите на заушката са температура, главоболие и общо неразположение. При повечето болни се подуват слюнчените жлези зад ушите.

Четете още: Децата и оризът НЕ са най-добри приятели

Температурата продължава около 4 дни, а подуването изчезва след една седмица. За да не се увеличава дискомфортът на болния, се препоръчва избягването на кисели и храни, което предизвиква обилно отделяне на слюнка. Болният се лекува в домашни условия, като се приемат лекарства само за облекчаване на симптомите.

При децата трябва да се поемат много течности. Добре е да се дават и болкоуспокояващи лекарства, за да се намали болката и подуването. Детето трябва да бъде поставено под карантина за 10 дни.

Четете още: Майка върна бебето си към живот с прегръдки и милване

Паротитът атакува половите органи, панкреасът и мозъчната кора и това са най-честите възпаление, които се получават в резултат на болестта. При мъжете в зряла възраст заешката е особено опасна, защото може да доведе до стерилитет.

След преболедуване се развива траен имунитет. В България децата се ваксинират срещу паротит.

Източник: dete.bg