Акрилните нокти изглеждат по-естествени и здрави от ноктопластиката с гел. За разлика от други материали, акрилът е много по-издържлив.
Ноктопластика с акрил често си правят жените с по-активен живот – спортистки, при които риска от счупване или нараняване на ноктите е по-голям. Акрилните нокти не се деформират така лесно от високи температури или удари.
Съществен недостатък е непоносимостта на материала към течности за сваляне на лак, в състава на които има ацетон. Ако решите да премахнете лака на ноктите, те ще загубят своя блясък. Разбира се, можете да използване безцветен лак или полираща пила за повърхността на ноктите.
С помощта на акрилен прах и мономер се изграждат както много тънки и гладки нокти, така и доста дебели и релефни нокти. Акрилът не се нуждае от много пилене отгоре, което е необходимо при изграждането на ноктите с гел и е добра опция за поправяне на спукани или счупени нокти.
Четете още: Маникюристът на Мадона: Красивите нокти не изглеждат като изкуствени!
Създателите на акрила са взели формулата от зъботехниците, затова миризмата при работа с акрил много наподобява посещението при зъболекар.
За ноктопластиката с акрил често се изтъкват редица плюсове, но и минуси, като това, че се използва киселина, че мономера (течността, с която се работи, за да се сгъсти акрилния прах и да се моделира) има неприятна, остра и силна миризма, че акрила изсушава нокътната плочка и т.н.
Голям плюс на системата обаче е фактът, че акрилът се сваля само с потапяне на ноктите в ацетон и се спестява пиленето или вероятността от препилване, каквато са възможни при ноктопластиката с гел.
Важна при работата с акрил е бързината на моделиране, защото акрилът бързо се втвърдява сам и след като се втвърди веднъж не може вече да се моделира.
Четете още: Удължаване на нокти
При тази система не се използва печене в UV лампи както при гела.
Четките, с които се работи са с остър връх, а не тъпи и равни каквито са при работата с гел. Също както при гела, така и при работа с акрил може да се използват удължители или да се изгради нокът изцяло само с акрил и помощта на форми за изграждане.
Състоянието на нокътната плочка след сваляне на изкуствените нокти (независимо дали са били с гел или акрил) зависи от начина на поставяне и сваляне на избраната технология.