Има много причини, поради които жените стават майки в средата на 30-те си години или по-късно - липса на партньор, гонене на кариера или просто поръчката за желаното бебе се бави.
Какво обаче означава това за бременността, раждането и семейния живот?
Интересно е, че жените от големите градове и завършилите висше образование дълго се колебаят преди да осъществят желанието си за дете. Причините са най-различни, но те ни най-малко не интересуват природата. Ако зависеше от нея, жените би трябвало да раждат между 20 и 25 години.
Въпреки че през последните 100 години продължителността на живота на нежния пол значително се увеличава, това не променя "плодовитата му фаза". Все още менопаузата настъпва около 50-ата година, а десетина години преди това фертилността значително намалява.
Дори обаче бременността към края на 30-те да е по-уморителна, няма причини да й се наслаждавате по-малко, отколкото на по-млада възраст.
Дългосрочни наблюдения на бременни над 35-годишна възраст показват някои характерни факти. Гадене, болки в гърба и други оплаквания не се наблюдават по-често в по-напреднала възраст. Приблизително всяка седма жена към края на 30-те се налага да се лекува заради гестоза, докато това се отнася за всяка десета жена между 20 и 30 години.
По-възрастните бременни по-често развиват диабет на бременността, отколкото по-младите. Тъй като по-зрелите бъдещи майки се подлагат особено съвестно на профилактичните прегледи, обикновено проблемите при тях се установяват в начален стадий и веднага се лекуват. При жени над 35 години рискът от аборт е по-голям. Между 20 и 24 години той е 9%, на 35 години е 20%, а на 40 години - почти 50%.
Най-голямата грижа - здраво ли е бебето?
С възрастта се повишава опасността от хромозомни аномалии при бебето. Докато рискът от синдрома на Даун при бременни на 25 години е 1 на 1000, при 35-годишните бъдещи майки той е 1 на 350, а при 40-годишните - 1 на 100 деца. Затова специалистите са длъжни да информират бъдещите майки над 35 години за повишената заплаха от хромозомни аномалии и за възможностите те да се диагностицират преди раждането.
Цезарово сечение или естествено раждане?
Ако бременността протича без усложнения, няма причини за секцио. Въпреки това факт е, че жените над 35 години раждат значително по-често със секцио, отколкото по-младите. Докато във възрастта между 20 и 29 години само около 15% раждат със секцио, между 30 и 34 години те са над 25%. При майки над 35 години всяко трето бебе се ражда с операция. Защо е така, като се знае, че неправилното предлежание на плода, преждевременното отлепване на плацентата или неправилното й закрепване не се срещат по-често при бременните над 35 години.