Айрис Грейс е невероятно талантливо 5-годишно момиченце с аутизъм, което рисува красиви картини. Оказва се, че тя има помощник, който също е достоен за похвала – това е Тюла, нейната терапевтична котка.
Тюла е почти на 1 годинка и е порода Мейн-куун. Тази порода е известна като интелигентен и нежен гигант в света на котките и въпреки че е все още малка и млада, Тюла не разочарова. Нейният нежен и състрадателен характер е особено важен за Айрис, едно младо момиче растящо с аутизъм.
“Тюла понижи ежедневните тревоги в живота на Айрис и я поддържа спокойна, – казва майката на Айрис (Арабела Картър-Джонсън), – но в същото време я насърчава да бъде по-социална. Тя говори повече на Тюла, казвайки й малки фрази като “седни, коте”.
Семейство Картър-Джонсън почти се били отказали от търсенето на терапевтично животно, компаньон за дъщеря си. Когато взели у тях сибирска котка за Коледа, осъзнали, че “може би просто не са намерили правилното животно за нея все още”.
“Когато насърчаваме активност Тюла е там и иска да помогне, да участва,” – казва Арабела Картър.
“Водни игри, рисуване, колоездене, айпад, пъзели, тичане, чертане … тя предлага на Айрис приятелството си, компанията и ме подкрепя в насърчаването на Айрис да взаимодейства.”
“Айрис имаше период през последната година, в който мразеше да се къпе и да мие косата си. Тюла влизаше във ваната с Айрис и дори ме оставяше да я сапунисвам с шампоан, за да помогне на Айрис.”
“Айрис е по-активна сега сутрин. Преди да се появи Тюла тя винаги трудно ставаше. По-лесно й е да се включи в дейности и даже я вземаме на нашите разходки навън.”
“Терапията с животни не е препоръчителна при аутизъм, но когато проучите въпроса, ще намерите истории, които се появяват от време на време, за прекрасните ефекти, които животните могат да имат върху дете с аутизъм.”
“Направихме с Айрис и терапия с кон, но тя изглежда не се интересуваше много от коне по това време. След това започнах да мисля за терапия с куче. Айрис и кучето не се разбираха – Айрис мразеше да я облизва и да върти опашката си, хиперактивността на кучето я разстройваше. Така че за известно време се отказах от идеята.”
“Тогава си помислих за терапия с котка, след като прочетох много истории за това как те са помогнали на деца с аутизъм… но отново нямаше интерес от Айрис и котката не изглеждаше да й харесва.”
“Към този момент вече се бях отказала от идеята. Не можех да продължа с изпробване на различни животни, не беше честно към тях, а и не помагах на Айрис с нищо. “
“Тогава приятелката на брат ми потърси място за тяхната котка през коледните празници и ние предложихме да се грижим за нея, докато са в чужбина. Тя беше красива сибирка и Айрис веднага се свърза с нея. Именно тогава осъзнах, че просто не сме намерил правилното животно все още. Така че, това ни отне много време, много опити и грешки и опитване на различни опции, но успяхме накрая.”
“Тюла не е специално обучена за терапия котка, но аз направих някои неща – научих я да носи каишка с колан, когато беше още коте и да се вози в колата и на колело. Останалото тя направи сама. Каишката има много важна цел. Тюла излиза навън с нас и я закачаме за всеки случай. Тя обикновено не иска да бяга, но това е мярка за безопасност само в случай, че нещо я изплаши, като трафика по пътищата.”
Източници: zoomania.org, boredpanda.com