Това са кътчета от България, които са запазили спомена за славни битки и весели сватби, тежки робски години и ярки периоди на възход.
Много населени места у нас имат невероятната способност да ни пренесат в историята още с първата крачка на тяхна земя. Вижте 20 от тях:
Смилян
Намира се на 15 км от Смолян. Това е едно от най-старите селища в Родопите. Името му идва от неговите създатели – представители на славянско племе, наречено смолени.
В центъра на селото се изправя на 10 метра височина Часовниковата кула. Построена за наблюдателница преди два века, по-късно тя се сдобива и с часовник. На територията на селото се намира един от най-големите източноправославни храмове в Родопите – църквата Свети Спас.
Духът на това кътче от страната е запазен в традиционния празник на смилянския боб, който се организира всяка година в последния уикенд на ноември. В селото можете да видите и единствения по рода си музей на фасула.
Свежен
Закътано в Сърнена Средна Гора, селото се намира в Пловдивска област. Легендата разказва, че е основано от търновски боляри, които търсели спасение от турските нашественици.
В миналото носи името Аджар, което от арабски значи нож. Населението му се е славело с привилегиите си от султана, включително и с тази да носи оръжие.
Българската традиция през вековете е съхранена от Аджарската книжовна школа, която е продължение на Търновската книжовна школа през турското робство. Освен хилядите други ръкописи, в църквата Свети Георги в селото се е преписвала и История славянобългарска на Паисий.
Заради активното участие на жителите му в Априлското въстание, селото е опожарено. Днес от него са запазени около 100 къщи, които са архитектурно-исторически резерват.
Копривщица
Копривщица се намира в Същинска Средна гора, на брега на река Тополница. Това е един от най-красивите български градове, чиито жители са активни участници в борбата за освобождение на страната ни от турско робство.
Градчето е опожарявано многократно, като от първото селище на това място днес е останала само една къща – Павликянската. В Копривщица самият Левски основава първия революционен комитет, именно тук пуква и първата пушка на Априлското въстание.
Днес Копривщица е град-музей, архитектурен и исторически резерват. Туристите минават по каменния мост „Първа пушка“, разхождат се по занаятчийската чаршия и прекланят глава пред загиналите в костницата с останките от падналите в Априлското въстание.
Можете да посетите къщите-музеи на Георги Бенковски, Георги Каблешков, Любен Каравелов и Димчо Дебелянов.
Арбанаси
Построено върху плато над старопрестолния Търново, Арбанаси разполага с невероятна гледка към Царевец и Трапезица. Летописите разказват, че създаването на селото е село на цар Иван Асен Втори, който преселил няколко гръцки семейства на мястото.
Смята се, че това е първият по рода си „град на богатите" у нас – в Арбанаси са живели най-видните болярски фамилии от района, част от които продавали продуктите си в Багдад, Индия и Персия.
Историята на селото днес пазят 144 богато украсени къщи, 5 църкви и 2 манастира. То е архитектурно-музеен резерват.
Боженци
Въпреки че е по-известно като Боженци, оригиналното име на селото е Боженците. Намира се в Средна Стара планина, в близост до Шипченския проход.
И това село е дело на избягали от Търново боляри, които търсят спасение в недрата на планината от турците. Смята се, че сред тях е и млада жена на име Божана, която дава името на селото.
През Възраждането това е изключително важен кръстопът за търговците. Именно архитектурата от този период е запазена и до днес в селцето, което е обявено за архитектурно-исторически резерват.
Историята и в наши дни крачи с туристите по калдъръмените улички, любува се на чардаците и покривите с каменни плочи на къщите, а вътре се удивлява на резбованите им тавани.